Apteki prowadzone tylko przez aptekarzy to europejska norma

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   12-12-2014, 00:10

Apteki prowadzone tylko przez aptekarzy to europejska norma

Przekonywanie, że powierzenie prowadzenia aptek jedynie aptekarzom narusza konsytuację, jest opinią nieaktualną i - w mojej ocenie - nietrafną - uważa mecenas Piotr Sędłak.

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK) podważające konstytucyjność zasady "apteki dla aptekarza" wydane zostały bowiem odpowiednio w latach: 1992 i 2002, czyli w nieaktualnym stanie prawnym i w innej rzeczywistości. Od tamtej pory w polskim systemie prawnym sporo się zmieniło: w 1997 roku przyjęliśmy nową konsytuację, znowelizowaliśmy ustawę o izbach aptekarskich doprecyzowując pojęcie farmaceuty, w 2002 roku wprowadziliśmy w życie nowe Prawo farmaceutyczne, a dwa lata później nową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Przede wszystkim zaś weszliśmy do Unii Europejskiej, a co za tym idzie – zobowiązaliśmy się przestrzegać unijnego dorobku prawnego (acquis communautaire), na który składają się nie tylko dyrektywy unijne i rozporządzenia, ale przede wszystkim traktaty oraz orzecznictwo Trybunału w Luksemburgu. Dorobek ten stał się częścią polskiego porządku prawnego. Wszystkie te okoliczności z pewnością wpływają na sposób interpretacji prawa.

Na początku zatrzymajmy się jednak nad jednym ze stwierdzeń, cytowanego przez mec. Recka orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K. 4/92), w którym TK stwierdza, że „(...) należy jeszcze raz podkreślić, [że] nie wykazano aby właściciele aptek, nie będący farmaceutami, prowadzący apteki na podstawie uzyskanych koncesji postępowali w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzkiemu. Podnoszone więc tego rodzaju argumenty nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.”. Tak uważano 22 lata temu. Dalszy scenariusz napisało jednak życie.

Obecnie nie musimy już się zastanawiać nad tym, czy dopuszczenie niefarmaceutów do prowadzenia aptek stwarza zagrożenie dla życia pacjentów, czy zdrowia publicznego. Dzisiaj możemy uważać za udowodnione twierdzenie, że "do wprowadzenia dalszych ograniczeń wolności gospodarczej należałoby założyć, że właściciel apteki niebędący farmaceutą powoduje zagrożenie dla pacjentów”.

W 2010 roku Ministerstwo Zdrowia, w uzasadnieniu projektu ustawy refundacyjnej, opisującą funkcjonowanie na rynku aptekarskim sieciówek, czyli aptek prowadzonych w większości przez niefarmaceutów, zauważyło:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH