Brakuje łączenia nauki z przemysłem

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Ewa Grenda/ rynekaptek.pl   15-09-2015, 11:21

Brakuje łączenia nauki z przemysłem Szefowa Infarmy na temat możliwości współpracy nauki z przemysłem w Polsce

We Francji proinnowacyjny zwrot w polityce wyniósł ten kraj na pierwsze pozycje w rankingach najbardziej innowacyjnych państw Europy. W Polce brakuje praktycznego spojrzenia na łączenie nauki z przemysłem - uważa Ewa Grenda.

- Kryzys ekonomiczny w 2008 roku wymusił na branży farmaceutycznej transformację modelu rozwoju nowych leków. Nowy kierunek rozwoju, który obrał przemysł farmaceutyczny, to inwestycje w badania naukowe.  Nie powinno to dziwić w momencie, gdy ponad 50% nowych leków na choroby, wobec których byliśmy dotąd bezradni, miało swój początek w laboratoriach uniwersyteckich - uważa Ewa Grenda, prezes ZP Infarma, pisząc na swoim blogu w natemat.pl o "Polowaniu na innowacje".

Model takiej współpracy jest dość prosty. W ramach umowy z ośrodkiem akademickim przedsiębiorstwa wspierają finansowo odkrywanie i walidację nowych lub ulepszonych metod leczenia, doprowadzając wyselekcjonowane cząsteczki do etapu badań klinicznych. (...)W ramach takiego partnerstwa publiczno-prywatnego obie strony odnoszą korzyści.

Firmy farmaceutyczne mogą czerpać z puli talentów i nowatorskich odkryć, współdzieląc koszty wczesnego rozwoju produktów leczniczych, które zazwyczaj stanowią 2/3 wszystkich wydatków. Uniwersytety zaś otrzymują fundusze na badania (co jest bezcenne w dobie silnej konkurencji w walce o granty), możliwość korzystania z najnowszych technologii i dostęp do unikalnych ekspertyz z zakresu drug discovery.

Na partnerstwie publiczno-prywatnym korzystają także pacjenci - do badań klinicznych trafia więcej cząsteczek, a rosnąca liczba scharakteryzowanych biomarkerów molekularnych pozwala identyfikować populacje pacjentów, w których szansa na skuteczne wyleczenie jest większa niż wśród ogółu chorych.

Świetnym przykładem jest Francja. W 2008 roku Nicolas Sarkozy dokonał we Francji proinnowacyjnego zwrotu w polityce. Zreorganizował działalność państwowych instytutów badawczych, a prywatne przedsiębiorstwa zachęcił do zlecania badań publicznym podmiotom oferując 30% ulgi podatkowe i dofinansowania sięgające nawet 60% wydatków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH