Co czwarta apteka sieciowa narusza zapis o 1%

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tomków/ rynekaptek.pl   09-09-2016, 12:23

Co czwarta apteka sieciowa narusza zapis o 1% Wiceprezes NRA o rynku aptecznym

Jeśli mała apteka na wsi, która ma 20-30 tysięcy zł obrotu miesięcznie płaci więcej podatku niż sieć, która robi miliardowe obroty przez rok, to mnie to troszeczkę niepokoi - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki opublikowało wypowiedzi Marka Tomkówa, które padły podczas debaty „Polskie apteki na zakręcie: od 1 do 51 procent", w ramach Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty tej publikacji:

"Usłyszeliśmy, że jest 16 sieci skupiających powyżej 50 aptek, ale nie dodano, że 2 lata temu było ich 9, a na koniec roku przewiduje się 20.

Brakowało mi informacji, że dwie spośród największych sieci w Polsce powiązane są  z hurtem, chociaż od 12-tu lat mamy zakaz połączeń wertykalnych. Te dwie sieci razem kontrolują prawie 40% rynku hurtowego.

Ciekawostką jest, że kilka tysięcy aptek jest związanych programami lojalnościowymi, chociaż z tego co pamiętam, to jest to od 4 lat zabronione.

Brakowało mi informacji, że co czwarta apteka sieciowa narusza zapis antykoncentracyjny 1%. Największa sieć w Polsce- ¾ jej aptek narusza zapis 1%. Brakowało informacji, że codziennie upada 2,3 apteki indywidualnej, a w to miejsce otwierane jest 2,7 apteki sieciowej. W Polsce 1500 aptek łamie zapisy antykoncentracyjne – połowa z nich to apteki zrzeszone w PharmaNET.

Chciałbym zdementować jedną informację. Organy inspekcji farmaceutycznej nigdy nie zmieniły swojej interpretacji dotyczącej 1%. Pozwolę sobie zacytować najważniejsze fragmenty interpretacji, którą prawnicy nazywają interpretacją autentyczną – jest rok 2004.

Minister Zdrowia wydał wówczas interpretację dotyczącą tych przepisów. Dotyczyła ona jednego z członków PharmaNET, który wtedy sobie kupił sieć aptek. Sieć tak się tym przejęła, że dziś narusza przepis w 15-tu z 16-tu województw. "Przekroczenie 1% własności aptek aptek uzasadnia zastosowanie artykułu 37 AP, który stanowi, że organ zezwalający cofa to zezwolenie w przypadku, gdy przedsiębiorca przekracza 1%". Nie ma żadnych tajemnic.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH