Czy Inspekcja Handlowa może pobierać opakowania suplementów diety do badań laboratoryjnych?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: DIA/rynekaptek.pl   23-01-2018, 09:26

Czy Inspekcja Handlowa może pobierać opakowania suplementów diety do badań laboratoryjnych? Piotr Sędłak, radca prawny Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu (Fot. Archiwum)

Piotr Sędłak, radca prawny Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej przedstawił opinię prawną w przedmiocie uprawnień Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie pobierania próbek suplementów diety w toku kontroli pracy aptek.

W opinii prawnej poruszane jest zagadnienie kontroli aptek przez Państwową Inspekcję Sanitarną. W toku tego rodzaju czynności pojawiła się praktyka pobierania przez ten organ do badań laboratoryjnych całych opakowań suplementów diety.

W kontekście tego zarysowało się zagadnienie prawne, osadzające się na pytaniu, czy w toku kontroli organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają uprawnienie do pobierania z aptek całych opakowań suplementów diety, jako próbek do badań laboratoryjnych?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia[[2]] reguluje w rozdziale 7 (art. 27 i 28) zasady obrotu suplementami diety. Przy czym, ustawa ta nie przewiduje delegacji do wydania rozporządzenia normującego metodę pobierania próbek suplementów diety do analizy.

Tego rodzaju delegacja zawarta jest w kilku innych miejscach tej ustawy - por.: art. 26 ust. 2 w zakresie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego; art. 72 ust. 5 w zakresie próbek potraw; art. 76 ust. 1 w zakresie środków spożywczych lub materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

W związku z tym istnieje potrzeba odwołania się do przepisów bardziej ogólnych.

W art. 27b ust. 1 ustawy o PIS stwierdza się, że „W przypadku stwierdzenia, że do obrotu zostały wprowadzone substancje chemiczne, ich mieszaniny lub wyroby wbrew ograniczeniom określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach lub przepisach załącznika XVII do rozporządzenia nr 1907/2006 albo wbrew warunkom określonym w tych przepisach, właściwy państwowy inspektor sanitarny nakazuje, w drodze decyzji, wstrzymanie produkcji lub wprowadzania do obrotu tej substancji, mieszaniny lub wyrobu albo, o ile to konieczne, wycofanie tej substancji, mieszaniny lub wyrobu z rynku i niezwłocznie powiadamia Inspektora do spraw Substancji Chemicznych”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH