Depenalizacja art. 127 ustawy Prawo farmaceutyczne

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Dominik Jędrzejko/ rynekaptek.pl   30-06-2015, 13:13

Depenalizacja art. 127 ustawy Prawo farmaceutyczne Dominik Jędrzejko

Dziś, na różnych etapach, prowadzi się postępowania karne w przedmiocie naruszenia art. 127 Prawa Farmaceutycznego i nikt nie mówi głośno, że w perspektywie wejścia w życie nowych przepisów jest to całkowicie pozbawione sensu - ocenia mec. Dominik Jędrzejko z kancelarii Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci sp.p.

12 lipca 2015 r. wchodzi w życie tzw. nowelizacja antywywozowa Prawa Farmaceutycznego. Procedowanie projektu zmian nastawione było na zwiększenie rygorów związanych z odpowiedzialnością za zbycie lub nabycie produktów leczniczych na rzecz lub od podmiotów nieuprawnionych czyli w tzw. „odwróconym łańcuchu obrotu”.

Wprowadzano kolejne zakazy i kary, przy czym nie zwrócono uwagi, iż w pewnym zakresie dojdzie do znacznej poprawy sytuacji osób fizycznych, którym już wcześniej zarzucano uczestnictwo w takiej dystrybucji. Nowelizacja antywywozowa powinna bowiem zakończyć etap dokonywanej na siłę rozszerzającej wykładni przepisów Prawa Farmaceutycznego, w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Mowa tu o artykule 127 Prawa Farmaceutycznego, który stał się podstawą kierowania przez organy inspekcji farmaceutycznej zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez osoby prowadzące aptekę już kilka lat temu. W pierwszych sprawach karnych związanych ze stosowaniem tego przepisu uczestniczyłem już w 2010 roku. Rozszerzająca wykładnia art. 127 PF była często bezrefleksyjnie aprobowana przez oskarżycieli publicznych, a nawet skutkowała wydawaniem wyroków karnych za „podjęcie działalności w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej”. Organy inspekcji farmaceutycznej, nie narzekając na nadmiar obowiązków, chętnie inicjują sprawy karne, angażując się w postępowania przygotowawcze i praktyka ta, za pewne, się nie zmieni po 12 lipca 2015 r.

W konsekwencji dziś, na różnych etapach, prowadzi się postępowania karne w przedmiocie naruszenia art. 127 Prawa Farmaceutycznego i nikt nie mówi głośno, że w perspektywie wejścia w życie nowych przepisów jest to całkowicie pozbawione sensu.

O depenalizacji mówimy wówczas gdy dane zachowanie, na skutek zmian przepisów ustawy, przestaje być czynem zabronionym pod groźbą kary. Choć pozornie wydaje się, że art. 127 w dalszym ciągu przewiduje karę, to po wejściu w życie nowelizacji nie będzie to kara należąca do katalogu kar przewidzianych przez kodeks karny czy też kodeks wykroczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH