Dopiero teraz sieci apteczne stały się "trefne"?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marcin Piskorski/rynekaptek.pl   15-12-2016, 15:57

Dopiero teraz sieci apteczne stały się "trefne"? Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Gdy skarb państwa sprzedawał sieci apteczne polskim przedsiębiorcom, nie mówił, że są one "trefne", tylko wziął za nie niemal pół miliarda złotych - przypomina Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, których reprezentuję, nowe zasady dziedziczenia aptek będą stanowiły poważny problem.

W przypadku śmierci właściciela, jeżeli w rodzinie nie ma farmaceuty, to wdowa, nie dość, że jest obarczona rodzinną tragedią, to jeszcze musi znaleźć pieniądze na likwidację przedsiębiorstwa i spłacić długi, bo takie przedsiębiorstwo z dnia na dzień przestaje działać. Jeżeli w rodzinie nie ma farmaceuty, nikt nie ma prawa kontynuować tej działalności.

W przypadku najmu lokalu, ta ustawa daje ogromną przewagę właścicielom lokali nad przedsiębiorcami, którzy w tych lokalach prowadzą działalność. Podając przykład: jeżeli właściciel centrum handlowego dowie się, że osoba, która prowadzi aptekę, nie ma już to niej prawa i automatycznie traci koncesję, a jednoczenie jest zmuszona do kontynuacji umowy tego najmu, gdyż nie może się nigdzie wyprowadzić, to "górą" tutaj jest właściciel lokalu, który dyktuje ceny najmu.

Prowadzenie sieci aptecznej to jest prowadzenie przedsiębiorstwa, które jest kredytowane w banku. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, wykreujemy 390 polskich przedsiębiorstw, które stracą swoją wartość.

Jeżeli przedsiębiorstwa nie można zbyć, nie podlega ono obrotowi gospodarczemu, a więc nie działa w sposób „płynny”, to jego działalność staje się czysto iluzoryczna i nie podlega wycenie rynkowej.

Do właścicieli sieci aptek już docierają sygnały z banków, że będą małymi krokami wypowiadać lub zmieniać warunki kredytowania. Banki nie mogą udzielać kredytów na majątki które nie działają płynnie, stabilnie i stają się nic nie warte.

Odnośnie przepisu mówiącego o koncentracji na poziomie 1 procenta – regulacja ta obowiązuje już od dwunastu lat. Wówczas skarb państwa sprzedawał sieci apteczne głównie polskim przedsiębiorcom, w ramach prywatyzacji Cefarmów. Wziął za to niemal pół miliarda złotych.

W ramach umów prywatyzacyjnych, skarb państwa nigdy nie mówił, że sprzedaje przedsiębiorstwa „trefne”, a za każdym razem liczba tych aptek była większa niż jeden procent w województwie. Skarb państwa stwierdził, że prawo pozwala na sprzedaż sieci aptecznych przekraczających koncentrację właśnie jednego procenta.

Kilka dni temu miało miejsce pierwsze rozstrzygnięcie sądowe, które mówi, że obowiązujące regulacje prawne dotyczace koncentracji aptek na poziomie 1 procenta, nie stanowią naruszenia prawa w przypadku przejęć kapitałowych na rynku aptek.

Wypowiedź z pierwszego czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne na komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji, 14 grudnia br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH