Dotąd nie zapadł prawomocny wyrok dotyczący 1%

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: ZPA PharmaNET/ rynekaptek.pl   09-09-2016, 13:12

Dotąd nie zapadł prawomocny wyrok dotyczący 1% Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET, który przygotował polemikę z wiceszefem NRA

W rzeczywistości jednak nie zapadł jeszcze żaden prawomocny wyrok dotyczący sprawy jednego procenta. Wszystkie wszczęte postępowania są co najwyżej na etapie rozpraw toczących się przed wojewódzkim sądem administracyjnym - uważa ZPA PharmaNET.

"W trakcie debaty „Polskie apteki na zakręcie: od 1 do 51 procent" podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy najżywszą dyskusję wywołała kwestia postępowań w sprawie tzw. jednego procenta. W jej trakcie Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej kilkukrotnie, chcąc przekonać dyskutantów i publiczność do swoich racji, posłużył się nieprawdziwym argumentem" - uważa Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który rozesłał do redakcji komunikat prasowy w tej sprawie.

Treść pisma publikujemy w całości:
"Chodzi o spory toczące się przed sądami administracyjnymi, dotyczące odbierania zezwoleń na prowadzenie aptek, w sytuacji, gdy ich właściciel prowadzi większą liczbę placówek w jednym województwie. W debacie na ten temat podano nieprawdziwe informacje, wymagające sprostowania. Słuchaczy i widzów debaty wprowadzono w błąd w wyniku nierzetelności, pod wpływem emocji albo działając z wyrachowaniem.

W toku dyskusji Pan Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej kilkakrotnie stwierdził, że zapadł już pierwszy wyrok potwierdzający istnienie limitu, którego przekroczenie powoduje odebranie zezwoleń. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej powoływał się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lipca 2015 r. sygn. VI SA/Wa 399/15.

Wbrew twierdzeniom przedstawiciela NIA wyrok ten nie jest prawomocny i został skutecznie zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Każdy może to zweryfikować w Centralnej Bazie Orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wystarczy na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl/ wpisać sygnaturę przywołanego orzeczenia. System wskaże, że wyrok ten jest nieprawomocny.

Prezes Tomków myli się nie tylko co do prawomocności wyroku. Błędem jest upatrywanie orzeczenia z dnia 23 lipca 2015 r. jako precedensowego rozstrzygnięcia problemu jednego procenta. Faktycznie, na jednej ze stron uzasadnienia tego wyroku sąd zawarł kilka zdań dotyczących jednego procenta. Jednak uwagi te zostały poczynione jedynie na marginesie, bez odwołania się do szerszej argumentacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH