Dzisiaj apteki powstają jako osobne spółeczki z o.o.

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tomków/rynekaptek.pl   15-12-2016, 15:07

Dzisiaj apteki powstają jako osobne spółeczki z o.o. Marek Tomków, wiceprezes NRA.

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne powstrzyma nielegalny proceder wywozu leków. Dzisiejsze przepisy pozwalają na ponowne otwieranie apteki, która wcześniej brała udział w wywozie - mówi wiceprezes NRA, Marek Tomków.

Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy wspomnieli na posiedzeniu o koncentracji. Ta ustawa będzie dotyczyła nowo powstałych aptek. Domaganie się egzekwowania obecnego prawa dotyczącego ich koncentracji oznacza, że w promieniu dwóch metrów ode mnie trzeba będzie zamknąć 800 aptek, a w całym kraju łącznie 1500.

Przepis ten istnieje od dwunastu lat, więc był czas na egzekwowanie tych przepisów.

Jeżeli teraz wejdzie w życie ustawa regulująca koncentrację aptek, to stanie się ona szansą dla młodych farmaceutów, bo nie mają oni obecnie żadnej szansy na otworzenie własnej apteki. Tym bardziej nie będą jej mieli, gdy w Polsce będzie funkcjonować kilka sieci, które zmonopolizują rynek.

Często podnoszony jest zarzut, że po wprowadzeniu ustawy zwiększy się liczba bezrobotnych farmaceutów. Młodych farmaceutów, po trzydziestym roku życia jest w tej chwili 4,5 tysiąca, a aptekarzy powyżej sześćdziesiątego roku (mowa tu jest już o wieku emerytalnym) – 7,5 tysiąca, więc miejsca dla tych młodych jest całkiem sporo.

Co do kwestii wywozu leków. Oczywiście, że ta ustawa powstrzyma ten nielegalny proceder. Przy dzisiejszych zapisach przepisów apteki są zamykane za wywóz, po czym otwierane po raz kolejny. Powstają jako kolejne „spółeczki z o.o.”.

Co do kwestii dziedziczenia, czy jak umiera notariusz, to dziecko notariusza zostaje z „automatu” notariuszem? Proszę w związku z tym zajrzeć do przepisów odnośnie dziedziczenia, jakie mają prawnicy, czy są one również niekonstytucyjne?

Mamy teraz sytuację, w której długi polskich aptek w ciągu jedenastu miesięcy wzrosły o 30 procent, blisko 4 tysiące aptek jest na skraju bankructwa, a największe sieci nie płacą w kraju podatku dochodowego – to z nich się biorą tanie leki.

Jakie są zarzuty wobec sieci? Cytuję: „Za pośrednictwem swoich lub współpracujących sieci aptek, pod pozorem troski o dobro pacjenta, następuje wyłudzanie z NFZ znacznych kwot, jakie na leki refundowane wykłada państwo” – to jest uzasadnienie ustawy refundacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH