Ekspert BCC: darmowe leki powinny trafić do najbardziej potrzebujących

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Zenon Wasilewski/rynekaptek.pl   30-09-2015, 13:11

Ekspert BCC:  darmowe leki powinny trafić do najbardziej potrzebujących Espert BCC komentuje propozycje wyborcze. Fot. Arch BCC

Trwa kampania przed wyborami do parlamentu. Jak zawsze przy takiej okazji ujawniają się reformatorzy niekończącej się reformy służby zdrowia - komentuje Zenon Wasilewski, ekspert BCC ds. prawa medycznego.

W przedwyborczej, publicznej debacie polityków nie padają konkretne odpowiedzi na najważniejsze pytanie: Jak pokryć rosnące koszty opieki zdrowotnej? W większości programów wyborczych i komentarzach polityków brak jest rzetelnej analizy ekonomicznej i prawnej na ten temat, a nowe, proponowane rozwiązania mogą stanowić poważne zagrożenie dla finansów publicznych.

Obecny system finansowania ochrony zdrowia w Polsce nie gwarantuje w najbliższych latach 2016-2020 pokrycia kosztów zwiększonego popytu na świadczenia zdrowotne. Wzrost środków na opiekę  zdrowotną powinien następować poprzez stopniowe zwiększenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9% do 11% oraz wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń  zdrowotnych.

Ubezpieczenia dodatkowe lub indywidualne dopłaty pacjentów do świadczeń musiałyby być oczywiście dobrowolne i w żaden sposób nie mogłyby powodować dyskryminacji osób, które nie mają możliwości dokonania dopłaty. Również za ich wprowadzeniem jest partia Nowoczesna PL. To rozwiązanie wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat, było zapowiadane przez PO i nie zostało zrealizowane.

Niektóre propozycje to populistyczne obietnice. Przykładowo, dotyczące wprowadzenia bonu refundacyjnego na leki (PO), darmowych leków dla osób, które ukończyły 75 lat żyjących na granicy minimum socjalnego (PiS, ZL, PSL).

Wprowadzenie w życie takich propozycji to nie jest tylko sprawa budżetu. Należy wypracować rozwiązania, które spowodują, że darmowe leki trafią do najbardziej potrzebujących emerytów i rencistów i nie będą nadużywane. Należy ustalić listę niezbędnych leków dostępnych dla seniorów  za darmo.

Polska potrzebuje nowego podejścia w temacie ochrony zdrowia. Analiza wyborczych obietnic partii politycznych wskazuje, że  ochrona zdrowia jest w ich zainteresowaniu, lecz nie stanowi dla nich priorytetu. W programach wyborczych wszystkich partii, dotyczących zdrowia, zawarte są dwa elementy: emocjonalny – adresowany do  grona potencjalnych wyborców i racjonalny – skierowany do „zdrowego” rozsądku wyborców.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH