Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: potrzebujemy zjednoczenia w działaniu

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: LJ, JMac/ rynekaptek.pl   25-01-2016, 13:10

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: potrzebujemy zjednoczenia w działaniu Naczelna Rada wraz z jej Prezesem powinna być organem spajającym działania Izb Okręgowych - uważa kandydujaca na szefa NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska

Dwadzieścia pięć lat mówimy o opiece farmaceutycznej, a gdy strona rządowa wyraża wolę do wprowadzenia tej usługi, to nasze władze strzelają „koncertowego focha” – mówi w wywiadzie dla Rynku Aptek Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, b. prezes Łódzkiej Izby Aptekarskiej, kandydująca na szefa Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Rynek Aptek:  Zdecydowała się pani ubiegać o stanowisko Prezesa NRA?

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska: Tak, podjęłam tę decyzję w oparciu nie tylko o własne przekonania, ale również pod wpływem wielu zaangażowanych w aptekarskie życie osób, koleżanek i kolegów działających w Okręgowych Radach Aptekarskich i „zwykłych” aptekarzy, którzy zachęcali mnie do startu w wyborach. Oczywiście taka decyzja wymagała rozwagi i analizy wszystkich argumentów. 

RA: Jaki był główny argument za?  

EPR: Przekonanie, że samorząd aptekarski na tym najwyższym szczeblu wymaga głębokich zmian. Nie tyle samych celów, bo te od lat pozostają niezmienne, ale sposobu działania i innej, efektywniejszej retoryki w dyskusji z władzami.

RA: Co jeszcze trzeba poprawić bądź zmienić?

EPR: Naczelna Rada wraz z jej Prezesem powinna być organem spajającym działania Izb Okręgowych. Dzisiaj tego brakuje i dlatego dwadzieścia izb działa oddzielnie lub w niewielkich koalicjach, tworzy dwadzieścia różnych pism i sposobów działania w tej samej sprawie. Potrzebujemy zjednoczenia w działaniu. Powinno się na przykład tworzyć zespoły złożone z prawników zatrudnianych przez poszczególne izby dedykowane do konkretnych tematów: antykoncentracja, reklama itp. Wówczas uzyskamy spójną linię postępowania, będziemy zdecydowanie efektywniejsi, a doświadczenia jednych pomogą innym.

RA: Czyli stawia Pani na współpracę?

EPR: Zdecydowanie tak. I to nie tylko wewnątrz samej NRA. Musimy szukać sojuszników. Jeżeli poszczególne izby potrafią się dzisiaj porozumieć z WIF na poziomie lokalnym, to warto zadbać o to na wyższym poziomie. Tymczasem traktowanie Inspekcji jako wroga w niewielkim stopniu pozwala posuwać się do przodu. Sami nie poradzimy sobie z obrotem pozaaptecznym, dzisiaj rozrośniętym do chorobliwych rozmiarów. Jeżeli komuś jest z nami po drodze warto wykorzystać wspólny potencjał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH