Farmaceuta ma prawo powiedzieć: "proszę wrócić do lekarza POZ"

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Małgorzata Pietrzak/rynekaptek.pl   30-09-2016, 12:06

Farmaceuta ma prawo powiedzieć: "proszę wrócić do lekarza POZ" Małgorzata Pietrzak, prezes ORA w Bydgoszczy

W przypadku, gdy Polak nie mieszkający na stale w kraju, nie jest przypisany do przychodni w Polsce i nie ma tu swojego lekarza POZ, nie może otrzymać darmowych leków z listy „S” - mówi Małgorzata Pietrzak, prezes ORA w Bydgoszczy.

Każdy pacjent chciałby, aby wiek, w którym przysługują darmowe leki, był jak najniższy. Jednak należy to rozgraniczyć. To właśnie najwięcej osób w wieku powyżej 75 roku życia, cierpi ma choroby przewlekłe - mówiła prezes w programie TVP3 Bydgoszcz "Na zdrowie".

Kilka recept z tą samą substancją leczniczą
Zdarzają się sytuacje, że pacjenci przychodzą do apteki z receptami od różnych specjalistów. Wówczas magister farmacji przy okienku jest w stanie powiedzieć: "proszę wrócić do lekarza POZ, gdyż na tych receptach są powielane leki". Ten sam lek występuje pod inną nazwą handlową, zawiera tę samą substancję, a często jest wypisywany przez kilku lekarzy. Farmaceuta ma prawo odesłać takiego pacjenta z powrotem do lekarza POZ.

Przypominam, że żaden farmaceuta nie ma prawa do wpisania na receptę litery „S” w przypadku, gdy lekarz zapomniał o oznaczeniu recepty takim uprawnieniem - pacjenci muszą wrócić do lekarza po prawidłową receptę.

Senior z zagranicy, przyjeżdża do Polski i chce darmowy lek
W przypadku pacjentów mieszkających za granicą, którzy przyjechali w odwiedziny do Polski, a którzy posiadają poświadczenie NFZ i kartę EKUZ, aby otrzymać darmowy lek, muszą dodatkowo być przypisani do konkretniej przychodni i do konkretnego lekarza. Bez tego nie jest możliwe skorzystanie z programu bezpłatnych leków.

To oznacza, że w przypadku gdy polski pacjent, nie mieszkający na stale w kraju, który nie jest przypisany do właściwej przychodni, nie może otrzymać leku z darmowego wykazu listy „S”.

Kiedy seniorzy mogą otrzymać bezpłatny zamiennik?
Pacjenci mogą otrzymać za darmo zamiennik, ale tylko taki, który znajduje się na liście S – w ramach jednej listy.

Ponadto pacjenci bardzo często przychodzą do apteki z receptami przed 1 wrzenia br. Obecnie bowiem lekarz na prawo wypisać kilka recept tzw. „odnawialnych”. Jeżeli recepta jest wystawiona z datą przed 1 września br. to farmaceuta nie może jej zrealizować wydając darmowe leki.

Recepty odnawialne wystawione już z datą po 1 września br. nie dotyczą jednak preparatów z wykazu darmowych leków dla seniorów. Wówczas pacjent powinien udać się do lekarza POZ po receptę wydaną zgodnie z aktualnymi wytycznymi programu 75+, uwzględniającą oczywiście wskazania do stosowania takiego leku.

Program 75+ to pierwsza taka jaskółka. Mam nadzieję, że z czasem kiedy ta lista będzie rozszerzana, pacjentów, których do tej pory nie było stać na wykupienie leków, będzie coraz mniej. Naszym marzeniem jest to, aby lista darmowych leków dla seniorów 75+ była stale rozszerzania oraz aby każdy pacjent który przychodzi do apteki, mógł wykupić lek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH