Gdy coś jest za darmo, może powodować patologie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   14-09-2015, 19:06

Gdy coś jest za darmo, może powodować patologie Ekspert ocenia wyborcze obietnice. Czy pomysł darmowych leków jest dobry?

Darmowe leki? Pytanie skąd wziąć na to pieniądze? Jeśli to ma być kosztem pieniędzy na inne części koszyka obejmujące świadczenia nielekowe, to nie jest to dobry pomysł. Ponadto brak istotnego współpłacenia prowadzi do patologii, w przypadku gdy coś jest za darmo lub bardzo tanie - ocenia dr Krzysztof Łanda.

Rynek Aptek: W ostatnim czasie rozsypał się worek obietnic wyborczych. Jednym z haseł są darmowe leki dla seniorów. Czy to dobry pomysł?

Krzysztof Łanda: To hasło wyborcze i nic więcej. Nawet, gdyby je zrealizowano, to pytanie o szczegóły. Osobiście wolałbym, by politycy zapowiedzieli skrócenie kolejek do świadczeń, które są seniorom szczególnie potrzebne. To ważniejsze, niż oferowanie leków za darmo czy za złotówkę.

Taka pomoc oczywiście też jest ważna, pod warunkiem, że partie polityczne wskażą źródła pieniędzy na jej realizację. Sugerowałbym jednak skupienie się na kolejkach. W tym obszarze taka czy inna partia miałaby lepsze notowania, gdyby zapowiedziały zlikwidowanie kolejek dla seniorów, szczególnie do podstawowych świadczeń specjalistycznych, do których kolejki są najbardziej uciążliwe i niesprawiedliwe. Obecnie seniorom doskwiera brak dostępu do lekarza, do podstawowej diagnostyki, leczenia, opieki długoterminowej i pielęgnacyjnej. W pierwszej kolejności zapewnijmy im dostęp do lekarza, który mógłby przepisać leki, a potem zastanówmy się jak ułatwić im zakup przepisanych leków. W ostatnich latach, zaoszczędzono ponad 3 miliardy złotych na lekach refundowanych. Wszystkie te pieniądze skonsumował NFZ, a pacjenci nie dostali nic.

RA: Ale hasło, że coś jest darmowe, wydaje się być chwytliwe jako obietnica wyborcza.

KL: Proponuję zatem: „darmowe leki dla seniorów”, ale co więcej „bez kolejek do lekarza dla seniorów”. Taki pakiet senioralny! Przy czym politycy powinni wskazać, z czego sfinansują swoje pomysły. Jeśli darmowe leki miałyby być sfinansowane przez przesunięcie pieniędzy z innych świadczeń, to doprowadzi do wzrostu liczby i długości kolejek, a to z kolei na pewno nie spodoba się seniorom, niestety post factum. Politycy mają moralny obowiązek wskazać szczegółowe i konkretne rozwiązania jeszcze przed wyborami, ale niestety nic sobie z tego nie robią.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH