INFARMA o problemach branży

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: rynekzdrowia.pl, ms/rynekaptek.pl   14-01-2015, 16:13

INFARMA o problemach branży Ewa Grenda prezes zarządu Związku INFARMA

Chcemy promować dostęp do innowacyjnych terapii – mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia Ewa Grenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Oto skrót wywiadu.


O wyzwaniach 2015 r.:

Nowe zasady organizacji rynku przełożyły się na liczne finansowe i administracyjne bariery w dostępie pacjentów do terapii. Najistotniejszą jest znaczący wzrost prywatnych wydatków na leki.

W latach 2012-2013 pacjenci przeznaczyli na ten cel około 700 mln złotych więcej niż przed wejściem w życie ustawy tzw. refundacyjnej. Nie mniej istotny dla efektów zdrowotnych jest wciąż niewystarczający dostęp do innowacji. Na ich refundację NFZ wydaje około 1,2 proc. budżetu, co powoduje, że ciężko będzie nam nadrobić dystans jaki dzieli nas od europejskiej średniej.

Istotne jest to, że rozwiązanie tego problemu nie wymaga intensywnych prac legislacyjnych, a jedynie implementacji już istniejących przepisów. W naszej ocenie Ministerstwo Zdrowia i NFZ dysponują skutecznymi narzędziami, które mogą obniżyć koszt farmakoterapii, czy zmniejszyć administracyjne obciążenia lekarzy. Dotyczy to także innych postulatów branży, jak choćby podejścia administracji do procesu refundacji.

O Platformie Farmaceutycznej:

Powołując Platformę, chcieliśmy, aby współdziałanie w ramach jednej organizacji przełożyło się na konsolidację stanowiska branży farmaceutycznej, w szczególności w obszarach wymagających jej jednomyślności, takich jak: wsparcie dla badań klinicznych i rozwoju, procedury rejestracyjne i refundacyjne, etyka. Towarzyszyć temu musi efektywna komunikacja ze środowiskami pacjentów, lekarzy oraz administracji publicznej.


O konsultantach i rejestrze korzyści:

Pamiętać, że kontakty przedstawicieli zawodów medycznych z firmami farmaceutycznymi są naturalnym i niezbędnym elementem systemu ochrony zdrowia. Współpraca branży z najważniejszymi ekspertami, polegająca na wymianie wiedzy, przekłada się na wymierne korzyści dla pacjentów, o czym zbyt rzadko się wspomina.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH