Jak usprawnić proces lecznia raka piersi?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: RG/rynekaptek.pl   03-06-2011, 11:36

Jak usprawnić proces lecznia raka piersi?

Profesor Janusz Jaśkiewicz o zaletach działania breast cancer units

Polskie Towarzystwo Onkologiczne popiera tworzenie tzw. breast cancer units, jednostek zapewniających lepszą organizację całego procesu przebiegającego od wykrycia, poprzez rozpoznanie, leczenie, aż po dalszą opiekę nad pacjentką chorą na raka piersi. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ich uruchomienie w Polsce jest jedynie kwestią czasu.

Na czym polega różnica między tymi jednostkami a tradycyjnymi metoda leczenia nowotworu?
Utworzenie breast cancer units w Polsce pomoże nam w długoterminowej perspektywie realnie poprawić wyniki leczenia raka piersi. Nie musimy tu „wyważać otwartych drzwi”, ponieważ zasady ich organizowania zostały już dokładnie opisane. Jednostki te powstawały od jakiegoś czasu na terenie USA i Anglii, ale po raz pierwszy dokładniej zdefiniowano je w 1998 roku we Włoszech.

Jest to bardzo znaczący postęp w stosunku do standardowych metod stosowanych od kilkudziesięciu lat (a nawet obecnie u niemal 70 proc. chorych ze zdiagnozowanym guzem piersi), czyli dużej agresji chirurgicznej przy słabej jakości i precyzji.

Wprowadzono przede wszystkim zabiegi z zaoszczędzeniem piersi, ograniczające zakres interwencji chirurgicznej na rzecz zwiększenia jej precyzji. W wielu przypadkach wystarczy usunąć guz z marginesem zdrowych tkanek i węzły chłonne (obecnie tylko tzw. węzeł wartowniczy) oraz odpowiednio naświetlać. Zaczęto praktykować również rekonstrukcję piersi włącznie z brodawką, co oczywiście wymaga bardzo dużego przygotowania.

Dlaczego breast units osiągnęły sukces?

Skoordynowano diagnostykę – od momentu rozpoznania guza do zdiagnozowania raka standardowo mijają 2 tygodnie. Wprowadzono funkcjonowanie zespołów wielodyscyplinarnych: przy jednym biurku zasiadają i wspólnie planują leczenie chirurg, radioterapeuta, chemioterapeuta, patolog i inni specjaliści.

Jakość działania breast units wymuszają opracowane ściśle standardy, certyfikaty jakości i kontrole. Wiadomo, ilu ma być lekarzy, jak długo ma trwać proces diagnostyczny itd. Sprecyzowano też zasady obserwacji chorych, analizowania niepowodzeń, opracowywania kosztów terapii.

Prof. Janusz Jaśkiewicz, Uniwersyteckie Centrum Medyczne Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH