Jeśli monitorować, to również sprzedaż bezpośrednią

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Andrzej Stachnik/ rynekaptek.pl   03-02-2015, 07:23

Jeśli monitorować, to również sprzedaż bezpośrednią

Jeżeli zintegrowany system monitorowania leków ma zapewniać dostęp do wszystkich danych dotyczących produktów sprzedawanych na terenie Polski, powinien także uwzględniać sprzedaż bezpośrednią, która jest dokonywana z zagranicy - uważa Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

Na rynku funkcjonują hurtownie i podmioty odpowiedzialne bądź inne organizacje, które sprzedają leki bezpośrednio do aptek. Mają zgromadzone zapasy na terenie kraju i sprzedają towar, fakturując go z zagranicy.

To zjawisko "uciekania" za granicę narasta. Bardziej opłaca się otworzyć hurtownię na Litwie. Z zagranicy można zaopatrywać apteki, fakturować, a projektowany system zdaje się nie obejmować działalności takiego podmiotu. Tymczasem w hurtowniach w Polsce odbywa się kontrola za kontrolą. Na właścicieli hurtowni nakładane są kolejne obowiązki.

Czy ten system i propozycja zmiany prawa mająca na celu zapewnienie państwu kontroli na obrotem lekami uwzględnia również tego typu zachowania i działania?Skoro na podmioty krajowe nakłada się kosztowne obowiązki raportowania danych, to dlaczego podmioty sprzedające z zagranicy miałyby nie być w tym systemie?

Wypowiedź pochodzi z obrad sejmowej podkomisji zdrowia (29 stycznia br.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH