Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa lekowego państwa

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Rajmund I. Martyniuk/ rynekaptek.pl   27-10-2015, 12:53

Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa lekowego państwa Wiceprezes zarządu Polpharmy, Rajmund I. Martyniuk

Ośmielam się postawić tezę, że zdrowie populacji i zdrowie publiczne zależy w równej mierze od innowacji, jak i od powszechnego dostępu i przestrzegania zaleceń terapeutycznych odnośnie leczenia – mówił Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes zarządu firmy Polpharma, podczas XI Forum Rynku Zdrowia.

Obecnie 50 proc. opakowań leków to produkty wytwarzane w Polsce przez krajowe firmy, a jednocześnie tylko 27 proc. budżetu NFZ jest przeznaczane na ich refundację.

Większość swoich leków wytwarzamy i sprzedajemy w Polsce. Wiemy, że jesteśmy zobowiązani do zapewnienia rozwoju firmie i stąd nasze starania o obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu innowacyjności. Zdajemy sobie sprawę, że na regulowanym rynku leków nie unikniemy dużych kosztów kontroli jakości i nowych regulacji, w tym ustawy antyfałszywkowej. Stąd dość niska rentowność tego biznesu.

Dlatego nadzieją dla nas jest rozsądne kształtowanie polityki lekowej państwa i systemu refundacyjnego. Liczymy też na to, że część naszych działań w obszarze leków nierefundowanych, przyniesie nam przychody, z których sfinansujemy inwestycje w utrzymanie jakości produktów. Chcielibyśmy, by mechanizmy regulacyjne i prawne dały nam możliwość spokojnego patrzenia w przyszłość.

Nie należy zapominać, że krajowy przemysł farmaceutyczny jest gwarantem bezpieczeństwa lekowego państwa.  Zdarzyło nam się parę razy, kiedy przedstawiciele MZ reagowali w sprawie bezpieczeństwa lekowego kraju. Kiedy jedyny niewielki dostawca wszedł na listę refundacyjną jako jedyny z dumpingową cena i nie mógł później zapewnić dostaw leków.

Dla krajowego producenta to rynek wewnętrzny jest priorytetowym. Po drugie, jeśli produkcja i dystrybucja leków odbywa się w naszym kraju, to jest ona niepodatna na koniunkturę ekonomiczną, alianse i konflikty międzynarodowe, na bariery taryfowe i celne, a nawet anomalie klimatyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH