Kary proporcjonalne do zysków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Rajmund Miller/ rynekaptek.pl   01-12-2014, 10:44

Kary proporcjonalne do zysków

Mamy gotowy projekt poprawek do ustawy Prawo farmaceutyczne - powiedział Rajmund Miller, poseł PO, w trakcie konferencji prasowej "Koniec z wywozem leków" (27 listopada).

Główne założenia tego projektu złożonego do Marszałka Sejmu przez klub poselki PO to zahamowanie wywozu leków z Polski. Po drugie, przeniesienie odpowiedzialności i monitoringu pod jurysdykcję Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Inspekcja będzie monitorować ilość leków począwszy od wszystkich aptek, po hurtownie, szpitale i inne placówki służby zdrowia. Naszym celem jest odwrócenie nielegalnego łańcucha dystrybucji leków i stworzenie listy leków, których aktualnie brakuje.

Będziemy mieć bezpośrednie monitorowanie rynku leków, by leki były dostępne dla pacjentów we wszystkich aptekach. Chcemy, by nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne weszła w życie z początkiem 2015 roku.

W projekcie zapisane są konkretne kwoty w ramach sankcji za złamanie przepisów. Wysokości kar są proporcjonalne do zysków, jakie firmy mogą uzyskiwać przy niekontrolowanym eksporcie leków.

Ceny leków w Polsce są czasem nawet pięciokrotnie niższe niż za granicą. To powoduje, że hurtownie kierując się własnym interesem eksportowały leki, zgodnie zresztą z unijnym prawem. Chcemy wprowadzić mechanizm, który będzie powodował, że hurtownia będzie mogła prowadzić eksport po podaniu informacji, jaki lek chce wywieźć, jaką ilość i tylko w sytuacji, gdy będzie nadmiar tego leku na polskim rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH