Konieczność repolonizacji polskiego rynku aptecznego jest chybiona

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Beata Małecka-Libera/ rynekaptek.pl   15-07-2016, 11:01

Konieczność repolonizacji polskiego rynku aptecznego jest chybiona Posłanka o rynku aptecznym

Jedynie 5 procent liczby aptek w Polsce należy do firm z kapitałem zagranicznym, w pozostałym natomiast zakresie stanowią one własność polskich indywidualnych aptekarzy oraz sieci aptecznych. Ewentualna zmiana okaże się zatem niekorzystna dla polskich przedsiębiorców - uważa posłanka Beata Małecka-Libera.

Z wypowiedzi medialnych Wiceministra Zdrowia, Krzysztofa Łandy wynika, że Ministerstwo Zdrowia, ustosunkowując się pozytywnie do postulatów samorządu zawodowego aptekarzy, planuje dokonać przekształceń w strukturze właścicielskiej aptek. Idzie mianowicie o obowiązek posiadania co najmniej 51 procent udziałów w aptece przez magistra farmacji. Takie rozwiązanie – zdaniem Wiceministra Zdrowia – miałoby zacząć funkcjonować począwszy od dnia 1 stycznia 2017 roku - przypomina posłanka w interpelacji do ministra zdrowia.

W dalszej części zapytania poselskiego informuje, jak ocenia obecne funkcjonowanie rynku aptecznego.

De lege lata prowadzenie apteki jest działalnością reglamentowaną, dlatego na otwarcie apteki potrzebne jest zezwolenie. Prawo ubiegania się o takie zezwolenie przysługuje osobie fizycznej, osobie prawnej, spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej oraz spółce komandytowo–akcyjnej. Tym samym, aptekę może założyć każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w dowolnej formie prawnej, pod warunkiem jednak że: nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej lub złożył wniosek o wydanie zezwolenia na jej prowadzenie (istnieje zakaz łączenia obydwu działalności); nie zostało mu w ciągu ostatnich 3 lat odebrane zezwolenie na prowadzenie apteki. Wnioskodawca musi dawać również rękojmię należytego prowadzenia apteki.

Procedura wydania zezwolenia
Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w dowolnej formie: działalności jednoosobowej lub spółki, przedsiębiorca musi wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki do wojewódzkiego inspektora inspekcji farmaceutycznej. Wniosek musi zostać złożony na specjalnym formularzu wraz z załącznikami określonymi w ustawie Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH