Kraje postkomunistyczne nie są kierunkiem, w którym powinno podążać polskie aptekarstwo

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   06-08-2015, 09:16

Kraje postkomunistyczne nie są kierunkiem, w którym powinno podążać polskie aptekarstwo Prawnik o rynku aptecznym

W wielu z tych krajów obowiązują kryteria demograficzne i geograficzne na otwieranie nowych aptek: Austria, Włochy, Hiszpania, w specyficznej formie – również i Finlandia). We Włoszech aptekę może prowadzić: osoba fizyczna, spółka osobowa, albo spółdzielnia z ograniczoną odpowiedzialnością - przypomina Piotr Sędłak.

- Jedyny związek, jaki można odnaleźć pomiędzy branżą farmaceutyczną a tanimi liniami lotniczymi jest taka, że niedługo potrzeba będzie nimi latać z Polski do Niemiec po leki z „odwróconego łańcucha dystrybucji”. Tyle tylko, że bez taniego latania samolotem można się obejść. Bez leków ratujących życie – nie - pisze Piotr Sędłak, aplikant radcowski, w polemice do tekstu "Spór o działalność aptek przypomina sytuację linii lotniczych sprzed lat".

Wbrew sugestiom, raport Euro Health Consumer Index nie bada poziomu satysfakcji z opieki farmaceutycznej, chociaż kraje z wysokim poziomem regulacji tej branży (np.  Finlandia, Dania, czy Niemcy) wypadają w sporządzonym rankingu bardzo dobrze. Polska, w której rozregulowanie rynku farmaceutycznego nastąpiło de facto w 2002 roku, jak widać przedstawia się na tym tle wręcz beznadziejnie.

Płynie zatem z tego taki wniosek, że o poziomie opieki medycznej (nie farmaceutycznej) decydują inne czynniki, aniżeli dopuszczenie niefarmaceutów do prowadzenie aptek (przy czym przywoływany raport Euro Health dot. bardziej leków i ich dostępności oraz spożycia, aniżeli funkcjonowania aptek).

Najlepszy system opieki zdrowotnej w Europie Zachodniej posiadają Niemcy (tam: zakaz prowadzenie aptek przez sieci), najgorszy – Anglia (tam: są sieci apteczne), ale nie byłbym tak odważny, aby na tej podstawie budować jakieś szersze teorie, czy paralele. Poza tym, ostateczna pozycja w raporcie jest pochodną ogólnego poziomu rozwoju gospodarczego danego państwa, a aptekarstwo (a raczej konsumpcja leków) pojawia się tam jedynie we wzmiankach.

Demografia i geografia
Podobnie podany przykład z lekarzem i szpitalem („czy tylko lekarz może być właścicielem szpitala?”). Prawidłowe pytanie powinno dotyczyć nie szpitala, a gabinetu lekarskiego, czyli powinno ono brzmieć: czy tylko lekarz może prowadzić gabinet lekarski? Odpowiedź nie powinna zaskakiwać; okazuje się, że tak, tylko lekarz zgodnie z prawem może prowadzić gabinet lekarski (por. art. 5 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH