Lewiatan i PharmaNET o przepisach antykoncentracyjnych

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   28-01-2016, 14:01

Lewiatan i PharmaNET o przepisach antykoncentracyjnych Lewiatan i PharmaNet odniosły się do przepisów antykoncentracyjnych

W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi na temat rzekomego zagrożenia odbieraniem zezwoleń na prowadzenie aptek sieciowych, Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET pragną przypomnieć podstawowe fakty dotyczące stosowania tzw. przepisów antykoncentracyjnych oraz sprostować nieścisłe informacje.

Konfederacja wymienia, o jakich "nieścisłych" informacjach mowa:

1. Prawo pozwala na przekroczenie progu 1% w drodze przejęć - uważają organizacje i dodają:

"Przepis art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego stanowi, iż nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot o nie występujący lub jego grupa kapitałowa prowadzą już na terenie województwa ponad 1 % aptek ogólnodostępnych. Pomimo jasnego brzmienia przepisu, co pewien czas, pod naciskiem grupy przedsiębiorców prowadzących mniejsze apteki, podejmowane są próby „re-interpretacji" przepisu w kierunku wykreowania generalnego zakazu nadmiernego przejmowania działających aptek".

2. Stan prawny jest niezmienny od 12 lat.

"Przepis w obecnym brzmieniu obowiązuje nieprzerwanie od 12 lat. Sieci aptek, które rozwijały się w tym okresie, powstawały w wyniku wieloletnich inwestycji dokonywanych w pełnej zgodności z prawem, a często także z bezpośrednim zaangażowaniem Skarbu Państwa (sprzedaż aptek dawnych Cefarmów). Właściciele tych aptek mają prawo oczekiwać ochrony i popierania ich inwestycji, dokonanych zgodnie z obowiązującym prawem. Sugestie, iż przedsiębiorców tych można pozbawić prawa prowadzenia działalności gospodarczej, są nieakceptowalne.3. Organy Państwa konsekwentnie potwierdzały prawidłowe rozumienie przepisu o 1%" - piszą organizacje.

Dodają: - Od początku obowiązywania przepisu próg 1% był stosowany w przypadku otwierania nowych aptek, natomiast przejęcia istniejących aptek podlegały ogólnym regułom badania udziału rynkowego podmiotu przejmującego (wymóg zgody UOKiK).

"Na takie rozumienie przepisu wskazywała jednolita praktyka organów państwa oraz oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia" - oceniają wskazując na odpowiedź MZ z dnia 6 września 2012 r. na interpelację nr 7736 w sprawie funkcjonowania wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH