List otwarty: farmaceuta odpowiada Petru

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Mariusz Politowicz/rynekaptek.pl   30-09-2015, 13:12

List otwarty: farmaceuta odpowiada Petru Mariusz Politowicz jest oburzony wypowiedziami Ryszarda Petru

Nie chce mi się wierzyć, żeby ekonomista, współpracownik wielu banków, nie sprawdził, iż większość leków w Polsce ma sztywne, stałe i identyczne ceny i marże w każdej polskiej aptece - pisze mgr farm. Mariusz Politowicz, w liście otwartym do kandydata na posła Ryszarda Petru.

Bardzo uważnie obejrzałem w TVN program "Kawa na ławę" wyemitowany w minioną niedzielę 27 września br.

Ok. 38 minuty programu powiedział Pan coś, co przez wielu farmaceutów pracujących w aptekach zostało odebrane jak obrzucenie błotem. W reakcji na słowa W. Czarzastego, iż proponowana przez Pana 16 % stawka VAT na wszystkie towary i usługi spowoduje wzrost cen leków (obecnie stawka wynosi 8 %), odpowiedział Pan stwierdzeniem, że w Polsce marża na leki wynosi 200, 300, a nawet 400 procent, a więc jest z czego zejść! [= obniżyć ceny po wzroście stawki VAT].

Zastanawiam się czy kierowała Panem zwykła ludzka złość po precyzyjnym wypunktowaniu Pańskich błędów przez dobrze przygotowanego i opanowanego W. Czarzastego, czy może raczej o branży farmaceutycznej wie Pan tyle, ile przeciętny Polak czyli prawie nic?

Nie chce mi się wierzyć, żeby ekonomista, współpracownik wielu banków, nie sprawdził, iż większość leków w Polsce ma ceny, marże (sic!) i odpłatności urzędowe, a więc sztywne, stałe i identyczne w każdej polskiej aptece.

Nie chce mi się wierzyć, iż aspirujący do bycia posłem ekonomista nie słyszał o brakach leków, aferze lekowej, lukratywnym wywozie ("reeksporcie") leków z Polski do innych krajów UE, o "odwróconym łańcuchu dystrybucji" powodującym, że w aptekach należących do przedsiębiorców ordynarnie łamiących prawo, ceny tamtejszych leków dzięki w/w operacjom są rażąco zaniżone w stosunku do aptek uczciwie pracujących. (...)

Marże proszę sprawdzić samemu na przykładzie będącego na liście leków refundowanych polskiego leku Vivacor. W dawce 6,25 mg x 30 tabletek jego urzędowa cena hurtowa wynosi 11,11 PLN, a urzędowa cena detaliczna 11,61 PLN. Na receptę zniżkową pacjent zapłaci za niego 10,38 PLN.

Tak więc marża (narzut) apteki liczona jako stosunek ceny hurtowej do detalicznej dla tego leku wynosi 50 groszy czyli 4,3 (cztery i trzy dziesiąte) procent.

Z kolei urzędowa cena hurtowa leku Vivacor 25 mg x 30 tabletek (większa dawka) wynosi 15,63 PLN, detaliczna 17,63. Na receptę zniżkową pacjent zapłaci za niego 12,72 PLN. Tak więc analogicznie liczona marża (narzut) apteki wynosi 2 złote czyli 11,34 %.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH