Lista zastrzeżeń jest bardzo długa

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Joanna Mucha/ rynekaptek.pl   13-03-2017, 08:21

Lista zastrzeżeń jest bardzo długa Wnioskodawcy proponują, aby farmaceuta mógł posiadać co najwyżej cztery apteki

Mam wrażenie, że ta ustawa jest kolejnym przykładem stosowania przez państwa zasady, że skomplikowane problemy można rozwiązać walcem - mówiła posłanka Joanna Mucha, w trakcie debaty nad przywróceniem poselskiego projektu prawa farmaceutycznego.

Lista zastrzeżeń zgłaszanych przez ekspertów, przez różnego rodzaju instytucje, przez stronę społeczną co do tego projektu jest bardzo długa. To są zastrzeżenia dotyczące niekonstytucyjności i dotyczące naruszenia prawa unijnego czy norm dotyczących konkurencji. Najważniejszym jednak zarzutem w moim przekonaniu jest to, że ustawa ta w żaden sposób nie przeciwdziała bolączkom rynku
aptecznego.

Jej wprowadzenie natomiast spowodowałoby zakonserwowanie wszystkich niedoskonałości tego rynku w obecnej formie. Warto wspomnieć w tym miejscu o najważniejszych ograniczeniach, które już istnieją w polskim prawie, o tym, że zgodnie z obowiązującą ustawą kierownikiem apteki może być tylko farmaceuta, o wskaźniku koncentracji na poziomie 1% aptek w województwie – wspominam tylko o najważniejszych ograniczeniach.

My zdajemy sobie sprawę z tego, że problemem jest upadłość prywatnych, niezależnych aptek w Polsce  w konsekwencji usieciowienia tego rynku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy na tym rynku do czynienia z problemem nieuczciwych praktyk, nieuczciwej konkurencji. Wiemy o wywozie leków za granicę, o niezrównoważonym rozkładzie aptek i w konsekwencji o ich małej dostępności dla wielu pacjentów, ale ten projekt, szanowni państwo, nie rozwiązuje żadnego z tych problemów, natomiast, obawiamy się, tworzy nowe.

Założenie, że apteka miałaby być własnością tylko i wyłącznie farmaceuty, ogranicza dostęp farmaceutów do kapitału, do inwestorów, stwarza farmaceutom olbrzymie problemy wtedy, kiedy czasowo musieliby zawiesić prowadzenie swojego przedsiębiorstwa, sprawia, że dziedziczenie apteki, poza wyjątkowymi sytuacjami, stałoby się niemożliwe. Problemem byłaby nawet sytuacja, w której aptekarzowi wypowiedziana zostałaby umowa najmu lokalu, ponieważ nowe ograniczenia geograficzne, demograficzne sprawiłyby, że prawdopodobnie nie mógłby otworzyć swojego przedsiębiorstwa ponownie. Takie rozwiązania są też korupcjogenne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH