Lobbyści sieciowi bardziej „widoczni”? To więcej niż pewne

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Tomasz Leleno/rynekaptek.pl   10-01-2017, 09:17

Lobbyści sieciowi bardziej „widoczni”? To więcej niż pewne Tomasz Leleno, rzecznik NIA

Chodzi o to, żeby trochę postraszyć pacjentów, że ta regulacja to samo zło, ceny leków wzrosną, ich dostępność spadnie - ocenia działania ZPP Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

Pod koniec roku, a więc w okresie, w którym polscy pacjenci w większości zajmują się przygotowaniami do Wigilii, nagle pojawia się „sensacyjna” wiadomość. Tak, to nic innego jak ocena skutków regulacji do poselskiego projektu prawa farmaceutycznego, udostępniona przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) na jednym z portali społecznościowych.

Jej autorzy, zdążyli z jej opracowaniem przed „pierwszą gwiazdką”. Uff! Co za ulga.

Ulga oczywiście dla nich, nie dla pacjentów. Autorzy tego „obiektywnego” dokumentu postanowili wykorzystać ostatnią prostą 2016 roku w dość specyficzny sposób… Chodzi o to, żeby jeszcze przed końcem roku trochę ich postraszyć. W końcu przez cały rok emocji im nie brakowało, dlaczego więc na kilka dni przed Wigilią nie wstrzyknąć im kolejnej dawki adrenaliny? 

Powiedzmy im, że ta regulacja to samo zło, ceny leków wzrosną, ich dostępność spadnie.

Ta subtelna strategia działała cały rok, dlaczego więc nie powtórzyć tego manewru od koniec roku?"

Odpowiedź jest prosta: panowie, pacjenci już się Was nie boją. Zamiast strachu zaczynają zadawać pytania: w jaki sposób miałoby dojść do tej sensacyjnej podwyżki cen leków? Kto będzie zamykał już istniejące apteki, skoro projekt dotyczy nowych placówek, a więc nie dotyczy 14,5 tys. już istniejących podmiotów? Na te pytania przygotowana przez ZPP ekspertyza już nie odpowiada.

I tutaj nic się już nie zmieni. Dlaczego? To proste. Istniejące apteki zostają, nikt ich nie wywłaszcza, nikt nikomu niczego nie zabiera, więc obecne i nowe placówki dalej ze sobą konkurują. Efekt? Ceny leków dalej pozostają korzystne dla pacjenta. Czyż nie tak?

„Czy nie lepiej, żeby ZPP był w Sejmie? Mógłby skuteczniej działać”
A jak do całej sprawy podchodzą internauci? Czy ich zdaniem ocena skutków regulacji to dobry kierunek, by działać skutecznie? Na ten dokument spontanicznie zareagował jeden z internautów, zarzucając przedstawicielom ZPP ….małą skuteczność działań. Zasugerował, że powinni częściej pojawiać się na korytarzach sejmowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH