Małe apteki, małe zakupy, małe rabaty

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   25-07-2016, 12:09

Małe apteki, małe zakupy, małe rabaty Posłanka o sytuacji małych aptek

Wiele małych aptek uległo już likwidacji, kolejne stoją na granicy upadłości. Potrzebna jest ochrona polskich aptek - mówiła w Sejmie posłanka Joanna Borowiak.

- Problem dotyczy cen leków i praktyk stosowanych w ich ustalaniu w odniesieniu do dużych aptek, tzw. sieciowych, z którymi nie mają szans konkurować apteki małe, często rodzinne. Przedstawiciele małych aptek zgłaszają je jako praktyki nie do zaakceptowania - mówiła posłanka Joanna Borowiak (PiS) podczas 23. posiedzenia Sejmu, zadając pytanie ministrowi zdrowia (21 lipca br.).

Dodała: - I tak, po pierwsze, cena zakupu leków i dostęp do leków. Sieci zakupują duże ilości opakowań określonego leku, w przeciwieństwie do małych aptek mają na to środki, i otrzymują z tego tytułu dodatkowe rabaty, 30–50% rabatu. Małe apteki zakupują kilka opakowań, otrzymują zdecydowanie mniejszy rabat, 5–10%. Dodatkowo sieci aptek mają możliwość zamawiania dużych ilości, dużych partii leków bezpośrednio u producenta. Z małymi aptekami producent przy tak niewielkich zamówieniach nawet nie rozmawia.

- Małe apteki mogą zamawiać i kupować leki tylko i wyłącznie poprzez hurtownie – sieć też w ten sposób zamawia i kupuje lekarstwa, jednak cena jest tutaj znacznie obniżona, hurtownie mają przygotowane oddzielne powierzchnie magazynowe dla sieci - kontynuowała posłanka.

Jak dodała, dodatkowo jeszcze występuje uprzywilejowanie sieci aptek w dostępie do leków: - Dysponuję informacjami o konieczności zapisywania się małych aptek w kolejce do zakupu leków, to jest coś niesłychanego. Duże sieci dysponują lekami, nie muszą zapisywać się w kolejce. Praktyka druga, wystawianie tzw. faktur marketingowych – gdy producent nie może zastosować rabatu na dany lek, rekompensuje to, wystawiając fakturę marketingową.

- Praktyki takie powodują ogromną nierówność, są przyczyną likwidacji małych aptek. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje stworzenie rozwiązań, które pomogą w ochronie małych, często rodzinnych aptek przed takimi niszczącymi je praktykami? Wiele małych aptek uległo już likwidacji, kolejne stoją na granicy upadłości. Potrzebna jest ochrona polskich aptek - pytała ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH