Mamy pomysły na opiekę farmaceutyczną

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   23-05-2016, 10:20

Mamy pomysły na opiekę farmaceutyczną

Chcemy, żeby apteka była dla farmaceuty, tzn. żeby 51% udziału w aptece posiadał wykształcony magister farmacji. Chcemy również ograniczyć liczbę aptek, które może farmaceuta posiadać czy w których może mieć udziały - mówił w Sejmie wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Cały czas pracujemy nad zmianami, jeżeli chodzi o Prawo farmaceutyczne, ale powiem więcej: został również powołany zespół do spraw opracowania ustawy o zawodzie farmaceuty. Mamy trochę czasu, bo zgodnie z planami prac w Ministerstwie Zdrowia, jeżeli chodzi o przygotowanie projektu zmian w ustawie refundacyjnej, mamy czas do końca czerwca, natomiast w planie było przygotowanie do końca sierpnia projektu dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Prace nad tą drugą ustawą, o której wspomniałem, mogą się opóźnić z tego powodu, że przedłuża nam się procedura wyłonienia głównego inspektora farmaceutycznego, ale nie sądzę, żeby ona się opóźniła więcej niż o miesiąc; pomimo to spróbujemy jednak dotrzymać tego terminu, chodzi o koniec sierpnia.

Przewidujemy dosyć głębokie zmiany, które pozwolą na lepsze wykonywanie tych przepisów, które już w prawie są, tzn. zapisów antykoncentracyjnych. Oczywiście te problemy są cały czas dyskutowane również z Naczelną Radą Aptekarską, jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, aczkolwiek wysłuchujemy
też głosów przeciwnych, tzn. spotykamy się i rozmawiamy również z reprezentantami sieci aptek.

Celem ministra zdrowia i zmian, które proponujemy, jest osiągnięcie zdrowej równowagi na rynku aptek. Rzeczywiście w tej chwili dochodzi do coraz większej dominacji sieci. My chcemy ten proces zatrzymać.

Mamy pomysły na opiekę farmaceutyczną w Polsce, która, myślę, przełoży się na kondycję aptek, szczególnie tych aptek rodzinnych, ponieważ chcemy, żeby opieka farmaceutyczna była przypisana do farmaceutów, nie do apteki.

Myślimy również o tym - są takie propozycje - czy wprowadzić kryterium geograficzne, ale ono nie jest traktowane jako sprawa w tej chwili przesądzona. Natomiast tak, chcemy, żeby apteka była dla farmaceuty, tzn. żeby 51% udziału w aptece posiadał specjalista, ten właśnie wykształcony magister farmacji. Chcemy również ograniczyć liczbę aptek, które może farmaceuta posiadać czy w których może mieć udziały.

Apteka tylko i wyłącznie dla aptekarza, jak się wydaje, byłaby krokiem zbyt daleko idącym. Wydaje mi się, że 51% dla farmaceutów i ograniczenie liczby posiadanych aptek czy udziału w aptekach do określonej, wynegocjowanej w konsultacjach społecznych liczby to są wystarczające i właściwe narzędzia, których użycia oczekuje społeczeństwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH