Młodzi palą więcej niż dorośli? Rozmowa z prezesem Fundacji Aflofarm

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Materiał promocyjny dostarczony przez partnera   11-04-2018, 12:34

Młodzi palą więcej niż dorośli? Rozmowa z prezesem Fundacji Aflofarm

Nie spal się na starcie to nazwa pierwszej antynikotynowej kampanii społecznej zrealizowanej przez Fundację Aflofarm. O szczegółach akcji rozmawiamy z Tomaszem Furmanem, prezesem zarządu Fundacji i członkiem zarządu Aflofarm Farmacja Polska.

Nie Spal się na Starcie to pierwsza kampania społeczna Fundacji Aflofarm. Skąd pomysł na powołanie Fundacji? Jakie są jej główne cele?

Jak sama nazwa wskazuje, fundacja jest bezpośrednio związana z firmą Aflofarm Farmacja Polska, która jest jej fundatorem. Działamy w sektorze ochrony zdrowia już od trzydziestu lat. Misja ochrony zdrowia, jak i szeroko rozumiana profilaktyka prozdrowotna, leżą u podstaw wartości, w które wierzymy. Jesteśmy liderem na rynku farmaceutycznym w segmencie OTC (leków bez recepty). Ten sukces zobowiązuje nas do szczególnej odpowiedzialności.   Uznaliśmy, że warto wykorzystać zgromadzone kompetencje, wiedzę i doświadczenia, zdobyte w codziennej działalności do tego, żeby poruszyć opinię publiczną i skierować jej uwagę na ważne problemy zdrowotne.

Palenie papierosów to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w kampaniach społecznych. Nie obawialiście się Państwo tego, że wszystko zostało już w tej sprawie powiedziane?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że temat palenia papierosów został już wyczerpany, a wiedza na temat szkodliwości palenia tytoniu jest już powszechna. W wielu środowiskach  moda na rzucanie palenia staje się faktem, a odsetek palaczy z roku na rok spada. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej tym statystykom, okazuje się, że ten antypapierosowy ruch społeczny dotyczy przede wszystkim osób dorosłych. Wciąż brakuje jeszcze działań profilaktycznych, przekonujących do tego, aby nie sięgać po pierwszego papierosa, szczególnie w młodym wieku.

Młodzi palą więcej niż dorośli?

Jak pokazują dane WHO, liczba palących trzynastolatków w Polsce od lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Według danych Ministerstwa Zdrowia aż 50% dzieci w wieku poniżej 13 roku życia przynajmniej raz spróbowało papierosa. Natomiast w 2014 r. w Polsce 15% dzieci w wieku 13 lat paliło regularnie.[1] W 2014 r. pod tym względem w Europie znajdowaliśmy się na niechlubnej trzeciej pozycji. To pokazuje,  jak wiele w tej sprawie jest jeszcze do zrobienia. Po rozmowach z ekspertami zauważyliśmy, że bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzję o rozpoczęciu palenia jest presja społeczna środowiska. Dlatego postanowiliśmy zrealizować kampanię, która da młodym ludziom siłę do tego, żeby powiedzieć „NIE” w chwili, gdy kolega powie „zapal, przecież od jednego się nie uzależnisz”. Chcemy pokazać, że nawet ten jeden papieros jest niebezpieczny i w wielu przypadkach prowadzi do śmiertelnych uzależnień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH