Model sieciowy nie jest idealny

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Michał Pilkiewicz/ rynekaptek.pl   20-10-2014, 20:15

Model sieciowy nie jest idealny

W niektórych krajach Europy Wschodniej doszło do rozwoju sieci aptecznych. Ten model rynkowy jest inny niż w większości państw Europy Zachodniej, gdzie dla odmiany przepisy zabraniają tworzenia sieci aptek - stwierdził Michał Pilkiewicz, dyrektor na Europę Wschodnią IMS, podczas XXIII Dorocznej Konferencji Hurtowni Farmaceutycznych.

W naszej części Europy, zapewne ze względów historycznych, rynek nie jest tak uregulowany tak, jak w krajach, gdzie przepisy w prawie narodowym skutecznie zabraniają tworzenia sieci aptek. Po drugie, często sytuacja ekonomiczna w regionie wymusza konsolidację ze względu na działania regulatora oraz historycznie uwarunkowaną wysoką obecność leków generycznych i ich niskie ceny.

Trzeba też pamiętać, że model sieciowy nie jest idealny. Konsekwencje mogą ponieść i producenci, i hurtownicy, i regulator. Jest też ogromnym wyzwaniem dla aptek indywidualnych - ich liczba w Polsce spada. Dlatego warto pokazywać zachodnioeuropejski kontekst rynku i korzystać z funkcjonujących tam rozwiązań.

W państwach Europy Wschodniej doszło do tego, że na ponad 90 tys. aptek 53 proc. należy do sieci. Jeśli dodamy do tego sprzedaż wirtualną, to blisko 70 proc. aptek w Europie Wschodniej jest już skonsolidowanych.

Skrajnym przykładem jest Rosja - 70 proc. aptek należy do sieci. Średni obrót na aptekę to 200 tys. euro rocznie. Przeciętna apteka zarabia 5-10 tys. euro miesięcznie. Jednak wielkopowierzchniowe apteki sieciowe, w najlepszych lokalizacjach, gdzie sam czynsz wynosi 100 tys. euro, potrafią "wyciągnąć" 100 tys. euro zysku.

W Bułgarii funkcjonuje 3,6 tys. aptek. Ten rynek charakteryzuje bardzo duża konkurencja. Piąta co do wielkości sieć w Bułgarii ma osiem aptek. Tylko, że każda z nich ma 1000 metrów kw. powierzchni. To powoduje, że osiem placówek, na 3,6 tys. aptek w kraju, pozwala być na piątym miejscu w rankingu sprzedaży leków w Bułgarii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH