Nie damy samorządom precyzyjnej możliwości ustalania godzin pracy aptek

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   16-08-2016, 10:39

Nie damy samorządom precyzyjnej możliwości ustalania godzin pracy aptek Wiceminister zdrowia o nocnych dyżurach aptek

Aptekarz nie musi udzielać świadczeń opieki zdrowotnej, by spełniać rolę zawodu wysokiego zaufania publicznego w placówce ochrony zdrowia publicznego - uważa wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

W ocenie Ministra Zdrowia kwestia zapewnienia stałego zaopatrzenia pacjentów w produkty lecznicze nie jest kwestią woli i interesu ekonomicznego, a przynajmniej nie są to aspekty najistotniejsze w prowadzeniu tego typu działalności - ocenia wiceminister zdrowia w odpowiedzi na zapytanie poselskie w sprawie ustalania rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych przez samorząd powiatowy.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.2008.45.271 j.t.) istotą działalności apteki jest „zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne…”.

Co więcej art. 103 ust. 2 pkt 3 przywołanej ustawy wiąże fakt „nie zaspokajania w sposób uporczywy potrzeb miejscowej ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych” z możliwością cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Przyrównywanie realizacji zawodu aptekarza do inicjatyw prowadzonych wyłącznie na zasadach komercyjnych przeczy, jak się wydaje, treści art. 2a ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 856, z późn. zm.), zgodnie z którym „wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych…”.

Należy zauważyć, iż na podstawie art. 96 ust. 2 w/w ustawy „w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1, może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R”, co należy postrzegać, jako element „opieki” farmaceuty nad pacjentem, w szczególnych przypadkach losowych.

W tym kontekście zasadnym wydaje się przywołać treść art. 1 ust. 3 i 4 Kodeksu Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym „każde zachowanie aptekarza podważające zaufanie do zawodu jest naruszeniem godności tego zawodu. Naruszeniem godności zawodu jest w szczególności każde zachowanie aptekarza, które wykracza poza dobro nadrzędne, jakim jest dobro pacjenta - jednostki jedynej i niepowtarzalnej”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH