Nie ma efektywnego systemu nadzorowania sprzedaży leków poza aptekami

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tombarkiewicz/ rynekaptek.pl   12-02-2016, 10:01

Nie ma efektywnego systemu nadzorowania sprzedaży leków poza aptekami W sprawie obrotu pozaaptecznego trwają prace analityczne

W Ministerstwie Zdrowia nie zostały jeszcze przygotowane żadne projekty aktów prawnych w  zakresie ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej, natomiast rozpoczęto prace analityczne. Obecnie nie można jeszcze mówić o konkretnych propozycjach zmian - mówi wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Nadmierne spożywanie leków OTC znajdujących się w obrocie pozaaptecznym, w tym np. stały wzrost konsumpcji leków przeciwbólowych może prowadzić do niekorzystnego zjawiska działań niepożądanych przy ich nadmiernym spożyciu przez pacjentów. Analizie zostaną poddane m.in. wielkości opakowań produktów leczniczych dostępnych w obrocie pozaaptecznym.

Ponadto, przeglądowi zostaną poddane warunki jakie muszą spełniać placówki obrotu pozaaptecznego, aby niezależnie od miejsca sprzedaży leków obrotu pozaaptecznego zapewniały zachowanie ich wymogów jakościowych do czasu zakupu przez pacjenta (kwestie nadmiernego nasłonecznienia czy zbyt wysokiej temperatury, które mają bardzo duży wpływ na jakość produktów leczniczych i ich efektywność terapeutyczną, oraz ewentualnie możliwość występowania zwiększonego nasilenia działań niepożądanych).

Miejscem do zaopatrywania się jest zawsze apteka lub punkt apteczny. W obrocie pozaaptecznym natomiast znajdują się produkty lecznicze, które spełniają kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w palcówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (Dz.U.2009.24.151 ze zm.).

Ponadto, na wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych umieszcza się produkty lecznicze zawierające witaminy i składniki mineralne wyłącznie w preparatach złożonych witaminowych, witaminowo-mineralnych i mineralnych, składających się przynajmniej z trzech substancji czynnych, jak również produkty lecznicze zawierające jako składniki czynne jedną lub więcej substancji roślinnych lub jeden lub więcej przetworów roślinnych, w połączeniu z jedną lub więcej substancją czynną wymienioną w tabeli 2 załącznika Nr 1a w/w rozporządzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH