Nie można tego ograniczać tylko do samorządu aptekarskiego

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Baka/ rynekaptek.pl   13-04-2018, 13:26

Nie można tego ograniczać tylko do samorządu aptekarskiego NIA: nie zgadzamy się z przyjęciem a priori, że istnieje konflikt interesów pomiędzy działaniami samorządu a działaniem inspekcji farmaceutycznej (fot. archiwum)

Nie zgadzamy się z przyjęciem a priori, że istnieje konflikt interesów pomiędzy działaniami samorządu a działaniem inspekcji farmaceutycznej. Tego typu konflikt, o którym możemy mówić, jest wpisany w istotę każdego samorządu zawodowego - mówi mec. Krzysztof Baka.

Jeśli chodzi o propozycję poprawki łączenia funkcji w inspekcji farmaceutycznej z pełnieniem funkcji w samorządzie aptekarskim: naszym zdaniem, osoby, które pracują w inspekcji to nie tylko farmaceuci, ale przedstawiciele innych zawodów zaufania publicznego. Jeżeli w ogóle mamy rozważać taką poprawkę, to nie można tego ograniczać tylko do samorządu aptekarskiego - mówił mec. Krzysztof Baka, radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (13 kwietnia).

Komisja zajmowała się projektem małej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Jedną ze zgłoszonych poprawek jest zakaz łączenia funkcji w inspekcji farmaceutycznej z funkcją w samorządzie aptekarskim.

- Po drugie, sformułowanie "pełnienie funkcji w organach samorządu" jest nieprecyzyjne. Ustawa o izbach aptekarskich nie wskazuje konkretnych funkcji, więc tak sformułowany zapis byłby trudny do wykonywania.

Nie zgadzamy się z przyjęciem a priori, że istnieje konflikt interesów pomiędzy działaniami samorządu a działaniem inspekcji farmaceutycznej. Tego typu konflikt, o którym możemy mówić, jest wpisany w istotę każdego samorządu zawodowego. Bo samorząd jest powołany po to, aby nadzorować swoich członków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH