Nie można zakazać stosowania dopalaczy, bo nie wiadomo, co to jest dopalacz

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: senat.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-05-2015, 12:42

Nie można zakazać stosowania dopalaczy, bo nie wiadomo, co to jest dopalacz

Marzyłbym o takiej sytuacji, żeby ten rynek był tak uregulowany, żeby producenci, którzy zamierzają wprowadzić do obrotu substancje psychoaktywne, najpierw zgłaszali się do jakiejś instytucji, mówili, że taką a taką substancję chcą wprowadzić, a potem były one dopuszczone do obrotu, tak jak ma to miejsce w przypadku suplementów diety - mówił wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, podczas posiedzenia Senatu (21 maja).

Ale mówimy tutaj o zupełnie innym rynku. Mówimy tutaj o szarej strefie. Te substancje to nie są substancje znane, rozpoznane, nie jest znana ich budowa chemiczna ani ich wpływ na organizm człowieka, nie są one wpisane na listę substancji kontrolowanych, a obrót nimi nie jest objęty sankcjami ścigania przez prokuratora i wyrokami sądów karnych.

Mówimy o substancjach, które powstały niedawno w zakładach produkcyjnych najczęściej zlokalizowanych na Dalekim Wschodzie. Są to substancje, które są sprzedawane, wprowadzane do obrotu, ale nie tak, jak suplementy diety, które mają etykietę z napisem, że to są suplementy diety, tylko pod różnymi mistycznymi nazwami – one są sprzedawane jako nawóz do sztucznych kwiatków, turbośruba, korba poprawiająca komputer nie do spożycia…

One są sprzedawane spod lady albo przez internet. Nie jest to niestety rynek, który można uregulować w taki precyzyjny sposób, dlatego że on funkcjonuje na pograniczu legalności. To pogranicze legalności wyznacza między innymi ustawa o przeciwdziałaniu narkomani i te pojęcia „dopalacze” czy „substancja zastępcza”, a teraz pojęcie „nowa substancja zastępcza”, które wprowadza ta ustawa.

To pogranicze również wyznacza wprowadzony w tej ustawie nowy mechanizm szybkiego orzekania w drodze rozporządzenia, jeśli chodzi o to, co jest dopalaczem, a co nie jest dopalaczem – chodzi tutaj o rozporządzenie ministra zdrowia – w oparciu o analizę ekspertów krajowych zgromadzonych w specjalnym zespole przy ministrze zdrowia.

(...) Kiedy rządy państw identyfikują jakąś substancję, opisują jej budowę chemiczną oraz wpływ na zdrowie człowieka i określają, że jest ona zakazana, to wtedy producenci syntetyzują nową substancję, która ma już inną budowę chemiczną i nie jest objęta zakazem. Znowu trzeba ją znaleźć, zidentyfikować i wprowadzić do przepisów zakazujących dystrybucji.

Stąd taka konstrukcja prawna. Nie można zakazać wprowadzania do obrotu i używania dopalaczy pod karą pozbawienia wolności, bo nie wiadomo, co to jest dopalacz, bo nie ma jednoznacznej definicji dopalacza. Nie ma tak zdefiniowanego pojęcia dopalacza, żeby w przepisach karnych nie budziło ono wątpliwości. Dlatego że to może być każda substancja. Jutro może się okazać, że jest jakaś inna substancja, która będzie mogła być wykorzystana jako dopalacz.

Więcej: http://www.senat.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH