Nie powinno być barier w dostępie pacjentów do leków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Paweł Sztwiertnia/rynekaptek.pl   16-03-2016, 10:09

Nie powinno być barier w dostępie pacjentów do leków Paweł Sztwietnia, dyrektor generalny Infarmy (foto PTWP)

Dobrze się stało, że minister zdrowia zdecydował o powołaniu zespołu do spraw przygotowania założeń do polityki lekowej, czyli dokumentu długofalowego – mówił podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w rozmowie z agencją Newseria Paweł Sztwiertnia, dyrektor Infarmy.

Celem tego dokumentu jest zdefiniowanie dostępności do leków dla wszystkich pacjentów, bez względu na ich sytuację materialną. Chodzi także o dostępność do leków wysokiej jakości.

Chodzi także o pochylenie się nad systemem refundacji leków i ich odpowiednią dystrybucją. Mówimy tu o hurtowniach i aptekach. Leki przede wszystkim muszą być fizycznie dostępne na terenie Polski.

Dlatego należy przyjąć rozwiązania prawne i ekonomiczne, by na koniec dnia pacjent, który przychodzi do apteki czy do szpitala - otrzymał leki zgodnie z zaleceniem lekarza.

W Polsce mamy stosunkowo wysoki poziom dopłat pacjentów do leków refundowanych. Wynika to po części z faktu, że na ochronę zdrowia wydajemy mało ze środków publicznych.

Po drugie, system refundacji jest tak naprawdę skierowany bardziej na generowanie oszczędności przez płatnika niż na refundowanie nowoczesnych leków. Z tego miedzy innymi powodu te dopłaty pacjentów do leków są tak wysokie.

Dopłata nie może być barierą w dostępie do farmakoterapii. A tak się dzieje, że pacjenci rezygnują z realizacji recept w aptece. Dlatego jest ważne, żeby powstał długofalowy dokument programowy. Takiego dokumentu obecnie ma i bardzo dobrze, że minister podjął się jego przygotowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH