Nowelizacja Pf nie wzięła pod uwagę utrwalonej praktyki rynkowej

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Jacek Sadurski/ rynekaptek.pl   20-08-2015, 08:08

Nowelizacja Pf nie wzięła pod uwagę utrwalonej praktyki rynkowej Prawnik o potrzebie zmian w prawie farmaceutycznym

Po miesiącu obowiązywania znowelizowanej ustawy Prawo farmaceutyczne można postulować o zmiany w zakresie składania i realizacji zamówień na leki dostępne na receptę i produkty refundowane - uważa Jacek Sadurski z kancelarii Garrigues.

Nowelizacja wprowadziła m.in. wymóg składania zamówień na leki dostępne na receptę oraz produkty objęte refundacją przez apteki w formie pisemnej albo w formie dokumentu elektronicznego doręczanego środkami komunikacji elektronicznej. Zgodnie z tymi przepisami również odmowy realizacji takich zamówień powinny być potwierdzane przez hurtownie na piśmie, a w stosunku do produktów refundowanych, pisemna odmowa powinna zawierać dodatkowo odpowiednie uzasadnienie. Co więcej apteki zostały zobowiązane do informowania o każdym fakcie odmowy realizacji zamówienia na leki Rx lub refundowane i przekazywania skanu takiej odmowy do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego (dalej WIF).

Nowelizacja nie wzięła pod uwagę utrwalonej praktyki rynkowej i realiów obrotu gospodarczego. O przyjętą praktykę postanowiłem spytać właścicieli aptek. Okazuje się, że mało który podmiot składa zamówienia na piśmie. Głównym i wydaje się słusznym, choć, o zgrozo - niezgodnym z obecnie obowiązującym prawem sposobem składania zamówień, jest składanie zamówień telefonicznych.

Chciałem podkreślić, że w odniesieniu do wymienionych powyżej specyfików, literalne brzmienie ustawy nakazuje wyłącznie składanie zamówień pisemnych lub zamówień przesyłanych za pomocą komunikacji elektronicznej.  Mając na uwadze powyższe, złożone zamówienie telefonicznie, czyli zamówienie złożone niezgodnie z przewidzianą formą, nie powinno rodzić skutków związanych z jego złożeniem. W konsekwencji hurtownia:

1) nie powinna go realizować nawet, gdy może to zrobić;
2) nie ma obowiązku pisemnie potwierdzać niemożności jego realizacji.

Należy się jednak zastanowić nad celem i funkcją wprowadzonych przepisów.  Wydaje się, że należałoby dopuścić możliwość składania zamówień telefonicznych oraz wprowadzić jasne przepisy dotyczące możliwości ich realizacji przez hurtownie. Nieuzasadnione wydaje się wprowadzanie utrudnień w procedurze składania zamówień w sytuacji, w której leki są dostępne, a hurtownia może zrealizować zamówienie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH