Nowelizacja ustawy tak, ale po konsultacjach społecznych

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marcin Matczak/ rynekaptek.pl   27-10-2014, 11:49

Nowelizacja ustawy tak, ale po konsultacjach społecznych

Przyczyną złej jakości prawa w Polsce jest brak dialogu społecznego na etapie przygotowania tego prawa. W nowoczesnym państwie tworzenie prawa odbywa się na poziomie rządowym. Kiedy projekt aktu prawnego jest nadmiernie poprawiany w parlamencie, dochodzi do naruszenia jego integralności - zauważa mec. Marcin Matczak, szef praktyki Life Science w kancelarii DZP.

Niestety, to co dzisiaj obserwujemy, to obawa strony rządowej przed dialogiem. Ma to swoje dalekosiężne konsekwencje. W ustawie refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia podjęło próbę regulacji mających wpływ zarówno na budżet centralny, jak i na sytuację pacjentów, firm farmaceutycznych oraz podmiotów zajmujących się dystrybucją leków. Jeśli chodzi o obszar budżetowy, tam skutki ustawy są właściwe, zgodne z przyjętymi założeniami.

Problem pojawił się w przypadku drugiego obszaru, gdzie brak dostatecznej wiedzy na temat funkcjonowania rynku ograniczył możliwość przewidzenia konsekwencji zapisanych w ustawie mechanizmów. Jeśli chodzi o sytuację pacjentów, firm, podmiotów dystrybucji, tam liczba skutków ubocznych jest ogromna. Co więcej, już na etapie przygotowania ustawy refundacyjnej resort zdrowia otrzymywał informacje o możliwych problemach i przewidywanych skutkach niepożądanych, np. o zagrożeniu wywozem leków.

Zamknięcie się na dialog i niechęć do wsłuchania się w głosy w ramach konsultacji społecznych jest jednym z problemów dzisiejszej władzy. Musi nastąpić otwarcie i większe zaufanie na partnerów społecznych. Uczestnicy rynku farmaceutycznego mogą być użytecznym partnerem, sygnalizując potencjalne źródła zagrożeń, mając na uwadze interes społeczny.

Dlatego zanim dojdzie do zapowiadanej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która jest oczekiwana i potrzebna, w pierwszej kolejności potrzebny jest poważny dialog i ocena skutków regulacji w ramach konsultacji społecznych. W Ministerstwie Zdrowia brakuje ludzi, którzy potrafią obiektywnie ocenić propozycje partnerów społecznych i bez emocji i ideologicznych założeń rozważyć racjonalne argumenty drugiej strony.

Innym problemem jest bardzo wąskie spojrzenie rządzącej na Miodowej ekipy, która nie tylko jest zamknięta na dialog społeczny, ale też w niewystarczającym stopniu komunikuje się z innymi resortami. Efektywna polityka lekowa to także zapewnienie pacjentom dostępu do leków, dostarczanych przez firmy, które oczekują zapewnienia im warunków do rozwoju.

Wypowiedź zarejestrowana podczas X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH