Od 2017 będzie pełna kontrola rynku leków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Janina Okrągły/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 12:52

Od 2017 będzie pełna kontrola rynku leków Posłanka PO o ustawie Pf

Ustawa wprowadza zapisy dotyczące ścisłego, dokładnego monitorowania obrotu produktami leczniczymi. Po wejściu w życie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, czyli w 2017 r., będziemy dokładnie wiedzieli, jak wygląda sytuacja na rynku, ile mamy leków, jaka jest wartość tych leków, gdzie one są – mówi posłanka Janina Okrągły.

Uważam, że to też jest jeden z bardzo istotnych celów, które możemy osiągnąć tą ustawą.

Chciałabym przypomnieć jeszcze o tym, że ta ustawa podlega notyfikacji i podczas procedowania musieliśmy wyważać, aby przepisy, które ograniczają zasadę swobodnego przepływu towarów i usług, były proporcjonalne do zakładanych celów.

W naszym projekcie, zgłoszenie zamiaru wywozu dotyczy tylko leków z tzw. wykazu leków zagrożonych, czyli tych, które znajdą się w obwieszczeniu ministra zdrowia.

Jeśli chodzi o wniosek mniejszości dotyczący tego, aby zapewnić każdej hurtowni dostęp do produktu leczniczego, to otrzymaliśmy opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która stwierdza, że te przepisy budzą wątpliwości pod kątem zgodności z prawem Unii.

Zgodnie z unijnymi regułami dotyczącymi konkurencji każde przedsiębiorstwo co do zasady powinno mieć możliwość wyboru kontrahentów i swobodnego dysponowania swoją własnością. Nakładanie na podmioty odpowiedzialne, wytwórców, importerów, obowiązku dostarczania przedsiębiorcom prowadzącym hurtownię farmaceutyczną stałych dostaw ogranicza wspomnianą zasadę. To może zostać zakwestionowane przez Komisję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH