Odwrócony łańcuch skutkuje cofnięciem zezwolenia

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/rynekaptek.pl   16-08-2016, 09:52

Odwrócony łańcuch skutkuje cofnięciem zezwolenia Zdaniem Sądu, natychmiastowe zamknięcie apteki spowoduje utracenie możliwości zarobkowania przez spółkę na handlu produktami leczniczymi

Prawo farmaceutyczne nie zna (i nigdy nie znało) jakichkolwiek przesłanek wyłączających bezprawność procederu „odwróconego łańcucha dystrybucji” z powołaniem się np. na trudną sytuacją majątkową podmiotu dopuszczającego się tego rodzaju praktyk - uważa radca prawny, Piotr Sędłak.

Na portalu „Rynek Aptek” pojawiła się notka prasowa dotycząca wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowienia z 1 lipca 2016 r., w którym wstrzymał on wykonanie decyzji o cofnięciu spółce zezwolenia na prowadzenie apteki - przypomina Piotr Sędłak w komentarzu opublikowanym na stronie Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Stan faktyczny sprawy osadza się na problemie stosowania przez podmiot prowadzący aptekę procederu tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji” (zbywania przez aptekę produktów leczniczych do podmiotu nieuprawnionego). W uzasadnieniu wydanego orzeczenia Sąd wskazał, że wstrzymanie wykonania decyzji (o cofnięciu zezwolenia) wynikało z konieczności zapobieżenia wyrządzenia spółce niepowetowanej szkody.

Sąd stanął bowiem na stanowisku, że natychmiastowe nakazanie zamknięcia apteki (w konsekwencji utraty zezwolenia) spowoduje: konieczność zerwania przez spółkę umowy najmu, ustanowi wymagalność zapłaty kar umownych (za zerwanie tej umowy), będzie bezpośrednią przyczyną zwolnienia pracowników zatrudnionych w aptece oraz skutkować będzie utraceniem możliwości zarobkowania przez spółkę na handlu produktami leczniczymi (poprzez odpływ pacjentów). W konsekwencji zatem niewstrzymania wykonania decyzji o cofnięciu zezwolenia apteka narażona będzie na straty finansowe (czyli: „niepowetowaną szkodę”).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH