Opieka farmaceutyczna jest reklamą aptek?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Katarzyna Sabiłło/ rynekaptek.pl   04-04-2016, 12:38

Opieka farmaceutyczna jest reklamą aptek? Prezes Fundacji na temat opieki farmaceutycznej

Samorząd aptekarski uznał, że prowadzenie przez apteki opieki farmaceutycznej jest reklamą - zauważyła Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae, w trakcie audycji w radiu TOK FM.

Projekt e-zdrowie miał działać parę lat temu. Plany uruchomienia e-zdrowia przesuwają się. Kolejny deadline to 2020 rok. Zaczęło się w 2005 roku. Wtedy był pilotaż wprowadzenia recepty elektronicznej. Program się odbył, zakończył i nic dalej nie wydarzyło się.

Mamy XXI wiek i to wstyd, że nadal posługujemy się papierowymi skierowaniami i receptami. wiemy też, że ciągle wchodzą nowe technologie, nowe terapie, jest dużo informacji na temat terapii. Pacjent jest zasypywany różnymi informacjami.

Dzięki elektronicznej recepcie pacjent realizuje terapię zgodnie z zaleceniem lekarza. Recepta wchodzi do systemu, jest realizowana i bez względu na aptekę, w której pacjent ją realizuje, jest już odnotowana w systemie.

Chodzi o sytuację, gdy pacjent korzysta z wizyt u kilku lekarzy, dostaje recepty na ten sam lek i  realizuje je w różnych aptekach. Pacjent może te leki magazynować lub zażywać w zbyt dużych dawkach. W dodatku przyjmuje też leki bez recepty oraz suplementy diety, zawierające ekstrakty roślinne, mogące wchodzić w interakcje. Ani lekarz, ani farmaceuta nie ma wiedzy na temat pełnej farmakoterapii chorego.

Taką wiedzę mógłby mieć farmaceuta, gdyby w naszym kraju była prawidłowo prowadzona opieka farmaceutyczna, której obecnie nie ma, ponieważ samorząd aptekarski uznał, że prowadzenie przez apteki opieki farmaceutycznej jest reklamą.

W związku z tym, opieki farmaceutycznej też nie mamy. Jestem bardzo ciekawa, tak na marginesie, jak sobie poradzimy z e-platformą, która zakłada również opiekę farmaceutyczną, kiedy opieka farmaceutyczna jest na razie uznawana za niezgodną z prawem reklamę aptek. Dochodzi więc do absurdów.

Dzięki e-recepcie mamy kontrolę nad pacjentem. W rozwiniętych krajach - co u nas także jest niezrozumiane przez środowisko lekarskie -  farmaceuta ma prawo wglądu w pewien zakres dokumentacji medycznej. Po to, by chronić chorego.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH