Opieka farmaceutyczna. MZ będzie pytał pacjentów o ich potrzeby

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Ewa Warmińska/rynekaptek.pl   07-10-2016, 09:38

Opieka farmaceutyczna. MZ będzie pytał pacjentów o ich potrzeby Wicedyrektor DPLiF MZ opowiadała o planach resortu w zakresie opieki farmaceutycznej

Ministerstwo Zdrowia zamierza przeprowadzić pilotażowy program, który zobrazuje, jakie podejście do kwestii opieki farmaceutycznej mają pacjenci i farmaceuci – zapowiada Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

W ramach opieki farmaceutycznej chcemy wprowadzić sprawnie funkcjonujący system informatyczny, który umożliwiałby efektywne przekazywanie informacji od farmaceuty do lekarza na temat zdrowia pacjenta. To spowoduje, że pacjent będzie mógł być obdarzony kompleksową opieką - mówiła wicedyrektor podczas konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta" w Warszawie (6 października br.). 

Aby system opieki farmaceutycznej mógł właściwie zadziałać od momentu jego wdrożenia, potrzebna jest teraz gruntowna analiza, która zobrazuje, jak w obecnym systemie czują się pacjenci oraz farmaceuci.

Dlatego resort zdrowia zamierza w tym celu przeprowadzić pilotażowy program, który odbywałby się w aptekach. Pacjenci będą pytani o swoje odczucia i potrzeby: jak ich zdaniem wygląda opieka farmaceutyczna i jak postrzegają rolę farmaceuty.

Również aptekarze będą mogli wyrazić swoją opinię o systemie opieki farmaceutycznej, co pozwoli na dogłębne wysunięcie wniosków na temat kompetencji farmaceutów do przeprowadzania podstawowego wywiadu z pacjentem. To pozwoli na opracowanie kompleksowego systemu, który zagwarantuje komfortową współpracę na linii pacjent- lekarz - farmaceuta.

Farmaceuta ekspertem od żywienia?
Być może okaże się, że większość czynności farmaceuta mógłby wykonywać w ramach swoich obecnych obowiązków, np. w przypadku programu 75+. Ważne, aby farmaceuta mógł odpowiedzieć na podstawowe pytania i właściwie współpracować z pacjentem.

Dużą rolę ogrywałaby tutaj profilaktyka. Farmaceuta mógłby udzielać informacji w zakresie prawidłowego żywienia – pacjent powinien wiedzieć, jaka żywność nie powinna być przyjmowania z danym lekiem, gdyż może to nieprawidłowo oddziaływać na jego organizm lub ograniczyć działanie leku. Chcemy, aby takie informacje przekazywał właśnie farmaceuta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH