Pacjenci nie mają wpływu na ceny leków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Ewa Borek/rynekaptek.pl   20-10-2015, 12:29

Pacjenci nie mają wpływu na ceny leków Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci. Fot. Facebook

Pacjenci często nie mają wyjścia i muszą kupować generyki. Polska jest krajem, w którym rząd bardzo limituje chorym dostęp do oryginalnych leków. Generyki są tańsze przede wszystkim dla budżetu NFZ – mówi w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej" Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Pacjenci powinni mieć możliwość udziału w procedurze podejmowania decyzji.  O tym, co i za ile będzie refundowane ze środków publicznych. Błędem polskiego systemu refundacyjnego jest to, że pacjenci – najbardziej zainteresowani, bo dopłacający do leków refundowanych aż 40 proc. z własnej kieszeni – nie mają na niego wpływu.

Co prawda w Radzie Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych, podejmującej decyzje, które leki refundować, zasiada dwóch przedstawicieli rzecznika praw pacjenta. Tyle tylko, że rzecznik praw pacjenta jest podległy ministrowi zdrowia. Ciężko więc o jego niezależność.

W ministerialnej Komisji Ekonomicznej zaś negocjującej z firmami ceny leków dla pacjentów, brakuje jakiegokolwiek przedstawiciela pacjentów. Czyli ci ostatni nie mają żadnego wpływu na cenę leków.

Nie zapominajmy, że nowe zasady refundacji leków i wystawiania recept wprowadzone ustawą refundacyjną doprowadziły do tego, że lekarze wypisują chorym recepty na leki refundowane, za które pacjenci w aptece płacą 100 proc. Tego segmentu refundacji urzędnicy już nie kontrolują.

Urzędnicy nie powinni dążyć do obniżki cen leków za wszelką cenę. Trzeba tu równoważyć interes pacjenta i budżetu NFZ. Poza tym urzędnicy resortu zdrowia podkreślają na każdym kroku, że leki z kraju wyjeżdżają, bo są najtańsze. Ale nie dla pacjenta. Tylko dla NFZ. Chorzy tego w kieszeniach nie odczuwają.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH