Petru odpowiada farmaceutom

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Ryszard Petru/ rynekaptek.pl   14-10-2015, 09:06

Petru odpowiada farmaceutom Ryszard Petru, lider partii Nowoczesna. Fot. Arch. nowoczesna.org

Jest mi niezwykle przykro, że moją wypowiedź, dotyczącą marży producentów, zrozumieli Państwo jako dotyczącą marż hurtowych i aptekarskich - pisze Ryszard Petru w liście otwartym do farmaceutów, w którym tłumaczy się z wypowiedzi o wysokich marżach.

Przypomnijmy, farmaceuci wystosowali do kandydata na posła wezwanie do sprostowania wypowiedzi dotyczącej  "400 procentowej marży na leki", która padła w programie TVN "Kawa na ławę". W odpowiedzi, lider partii Nowoczesna wyjaśnia, co miał na myśli.

Jest mi niezwykle przykro, że moją wypowiedź, dotyczącą marży producentów, zrozumieli Państwo jako dotyczącą marż hurtowych i aptekarskich.

Oczywiście wiem, że te ostatnie w przypadku leków refundowanych są sztywne i określone przepisami ustawy.

Dla osób zajmujących się ekonomiką ochrony zdrowia wysokie marże producenckie są oczywistym faktem. Również Państwo obserwują to zjawisko, widząc jak zmieniają się ceny w momencie wejścia na rynek leków generycznych. Widać to także na przykładzie cen leków w różnych krajach (także w Polsce są dostępne leki w cenach dwukrotnie wyższych niż w Europie).

W takiej sytuacji podniesienie stawki VAT o 11 p.p., czego dotyczyła rozmowa w programie „Kawa na Ławę” (TVN24, 27 września 2015 r.), bez trudu może zostać zamortyzowane przez producentów leków minimalnym obniżeniem ich marży i spowodować utrzymanie ceny na dotychczasowym poziomie.

Mam nadzieję, że moja wypowiedź w programie „Kawa na Ławę” w świetle tego co napisałem powyżej, stała się dla Państwa zrozumiała. Zdaję sobie sprawę, że w tego typu programach, ze względu na wielu występujących i wysoki poziom emocji, wypowiedzi nie zawsze mogą być wystarczająco jasne dla widzów. Niestety wynika to z formuły spotkania, a nie z intencji jego uczestników.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH