Podmioty występowały o zmianę zezwolenia, a nie o jego udzielenie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 12:39

Podmioty występowały o zmianę zezwolenia, a nie o jego udzielenie Mecenas analizuje przepisy prawne i praktykę dotyczącą 1 procenta

Apteki sieciowe stworzyły niedozwolony mechanizm zorganizowanego łamania prawa i omijania progów dopuszczalnej jednoprocentowej koncentracji aptek w województwie - zauważa radca prawny Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu, Piotr Sędłak.

W ten sposób, w krótkim czasie i wbrew prawu, sieci apteczne praktycznie wyeliminowały działające zgodnie z tym wymogiem apteki indywidualne, przejęły rynek, a wkrótce – korzystając ze zmonopolizowania rynków lokalnych – zapewne zaczną dyktować polskim pacjentom zaporowe ceny na produkty lecznicze - dodaje prawnik.

Polskie Prawo farmaceutyczne w art. 99 ust. 3 ustanawia wymóg, by jeden podmiot – bezpośrednio lub przez inne kontrolowane przez siebie podmioty – nie prowadził na terenie województwa większej ilości aptek, aniżeli 1 proc. wszystkich aptek ogólnodostępnych. Próg 1 proc. kształtuje się różnie dla różnych województw, ale co do zasady wynosi od 3 (województwa opolskie i podlaskie) do 18 aptek (województwo mazowieckie).

Teoretycznie było w porządku
Przepis ten został stworzony w celu niedopuszczenia do ekspansji aptek sieciowych; jest typowym przepisem szczegółowym o charakterystyce antykoncentracyjnej, występującym w postaci ograniczenia ilościowego również w innych systemach prawnych (np. w Niemczech, we Francji, we Włoszech itp.).

Podmiot prowadzący już apteki w sieci i chcący otworzyć kolejną placówkę, zobowiązany jest do złożenia oświadczenia w procedurze ubiegania się o uzyskanie zezwolenia, w którym wymienia wszystkie podmioty kontrolowane przez siebie, celem wykazania, że progu 1 proc. koncentracji nie narusza. Oświadczenie takie, jako składane na okoliczności mające znaczenie prawne, musi poświadczać prawdę; w przeciwnym wypadku osoba je składająca popełnia przestępstwo.

Owe oświadczenia miały zastępować badanie przez WIF-y spełnianie wymogu nienaruszania progu 1 proc. koncentracji. Inspekcja Farmaceutyczna nie wypracowała bowiem od 2001 r. procedury analizowania spełniania wymogów z art. 99 ust. 3 p.f., np. we współpracy z prezesem UOKiK, czy też w inny sposób.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH