Polskie firmy obniżyły obroty

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   13-08-2015, 09:48

Polskie firmy obniżyły obroty Prezes PZPPF o firmach farmaceutycznych

Z naszych analiz i wyliczeń wynika, że średnia cena opakowania leku wyprodukowanego w kraju to 14 zł versus 18 zł importowanego. Jest to pewna różnica przynosząca oszczędności dla NFZ - ocenia Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Polski przemysł – przemysł krajowy – dostarcza około 50% leków refundowanych ilościowo. Otrzymuje za to około 30% ich wartości. To świadczy o tym, że te leki są cenowo dostępne. 

Ceny leków generycznych w Polsce są średnio dużo niższe niż w Europie. W Europie cena leków generycznych to 5 euro za opakowanie. W Polsce, to około 3 euro. Jeśli chodzi o leki refundowane, jest trochę więcej, ale według najnowszych danych IMS dotyczących kosztów terapii siedmiu najważniejszych grup terapeutycznych refundowanych, w Polsce one również są najniższe. W tych analizach są głównie leki generyczne. Tak więc, ten poziom cen już jest dość niski.

Jak wyglądają rezultaty z punktu widzenia przemysłu? W sumie, w ciągu trzech lat działania ustawy, obniżyliśmy obroty o ponad 0,5 mld zł. Dokonane zostały obniżki cenowe w sumie o około 7%, z tym, że w różnych latach było różnie. Popieraliśmy tę ustawę, bo ona wprowadziła pewien porządek na rynku, a przede wszystkim transparentność cen, niemniej jednak dla przemysłu 7-procentowa obniżka centowa, jeśli chodzi o leki generyczne, to dość dużo.

Średnia cena leku krajowego też jest konkurencyjna. Z naszych analiz i wyliczeń wynika, że średnia cena opakowania leku wyprodukowanego w kraju to 14 zł versus 18 zł importowanego. Jest to pewna różnica przynosząca oszczędności dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

O co dzisiaj apelujemy? O to, żeby przepisy zawarte w ustawie refundacyjnej nadal były przestrzegane, szczególnie w zakresie negocjacji cenowych. Wydaje się też, że powinny być brane pod uwagę przez ministerstwo inne elementy niż cenowe, a mianowicie pewność dostaw, jakie daje przemysł krajowy oraz wzięcie pod uwagę nakładów inwestycyjnych i nakładów na badania i rozwój, co jest przesłanką ustawową.

Wypowiedź z sejmowej komisji zdrowia, 21 lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH