Potrzebny system elektronicznej kontroli wydawania darmowych leków

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Bolesław Piecha/rynekaptek.pl   01-12-2015, 12:31

Potrzebny system elektronicznej kontroli wydawania darmowych leków Bolesław piecha (PiS). Fot. Rynek Aptek

Leki dla seniorów to bardzo ambitny program, plan realny, choć nie ukrywam, że niezwykle trudny do zrealizowania. Trudny do zrealizowania z jednego podstawowego powodu, a mianowicie dotyczy dość dużej grupy pacjentów – powiedział Naszemu Dziennikowi Bolesław Piech, poseł do Parlamentu Europejskiego z PiS.

Ludzie powyżej 75. roku stanowią dużą grupę naszej populacji. Ważny będzie też odpowiedni system kontroli, bez którego trudno będzie skierować wymierną pomoc do właściwych osób. Rozmawiałem w poniedziałek, 30 listopada, z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem na ten temat. Chodzi o to, jak możliwie szybko wdrożyć sprawny system elektronicznej kontroli przepływu wydawania leków dla tej grupy pacjentów. Owszem, to duże wyzwanie, ale zapewniam, że możliwe do zrealizowania.

Problem wywozu leków to jest kolejny z listy poważnych do rozwiązania. Nie jest to ani łatwe, ani proste, ponieważ mamy tu do czynienia z kontraktami czy umowami wieloletnimi. Zazwyczaj podmiot odpowiedzialny, czyli producent, oferując lek dla naszych hurtowni czy aptek, stawiał pewne warunki.

Trudno mi powiedzieć coś na temat szczegółów tych umów, bo nie były one zawierane transparentnie, w związku z tym pełną wiedzę w tym zakresie, jak wygląda przepływ leków, może mieć tylko minister. Mam nadzieję, że min. Radziwiłł przyjrzał się już tym procedurom i będzie wiedział, co i jak w pierwszym rzędzie można jeszcze uszczelnić.

Problem wywozu tych bardzo potrzebnych leków za granicę, w ramach tzw. eksportu równoległego, jest niezwykle poważny. Być może konieczne będzie uszczegółowienie odpowiednich przepisów prawa z tym związanych. Eksport równoległy odbywa się dzisiaj i jest prowadzony przez hurtownie, ale także, chyba nie do końca legalnie, przez sieci aptek.

Obecnie NIK sprawdza, jak wyglądał nadzór ministra zdrowia nad obrotem refundowanymi produktami leczniczymi. Zobaczymy, jakie będą wyniki tej kontroli. Mam nadzieję, że NIK zarysuje główne problemy i wskaże, gdzie jest tzw. najsłabsze ogniwo. Być może konieczna będzie też zmiana odpowiednich ustaw i rozporządzeń, aby ten system uszczelnić.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH