Problem 1%: jest podstawa do cofnięcia aptece zezwolenia

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   16-02-2015, 11:04

Problem 1%: jest podstawa do cofnięcia aptece zezwolenia

Twierdzenie, jakoby przekroczenie przez apteki progu antykoncentracyjnego "jednego procenta" aptek (art. 99 pr. farm.) nie było podstawą do cofnięcia zezwolenia, jest niesłuszne - uważa mecenas Piotr Sędłak.

Nie ma ono oparcia w obowiązujących przepisach, w zasadach wykładni prawa, w logicznym rozumowaniu, ani w dotychczasowej praktyce orzeczniczej sądów administracyjnych. Słowem, twierdzenie takie nie wytrzymuje krytyki.

Żeby jednak uzmysłowić sobie dlaczego, koniecznym będzie sięgnąć po temat dobrze znany niektórym nieuczciwym aptekarzom. Swego czasu Nadzór Farmaceutyczny zastosował narzędzie prawne, jakim jest "rękojmia należytego prowadzenia apteki”, do cofnięcia zezwolenia aptecznego kilkudziesięciu aptekom na terenie całego kraju. Powodem było stosowanie przez nie tzw. "odwróconego łańcucha dystrybucji”, czyli sprzedawanie przez apteki leków niezgodnie z prawem farmaceutycznym.

Problem w tym, że żaden przepis ustawy nie przewiduje możliwości cofnięcia zezwolenia za stosowanie "odwróconego łańcucha dostaw” (takie pojęcie w ogóle nie jest znane ustawie). Co więcej, żaden przepis prawa farmaceutycznego nie przewiduje możliwości cofnięcia zezwolenia podmiotowi, który nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki (przepis mówi o tym, że "odmawia [się] wydania zezwolenia"; nic jednak nie wspomina o jego cofnięciu).

Czy zatem działanie inspektora farmaceutycznego w tym konkretnym przypadku można uznać za bezprawne, niesprawiedliwe, niesłuszne?

Oczywiście, że nie. Władze Nadzoru Farmaceutycznego stwierdziły że podstawą do cofnięcia zezwolenia jest w przypadku apteki dopuszczającej się "odwróconego łańcucha dostaw” art. 101 pkt. 4 w zw. z art. 37ap ust. 1 pkt. 2 ustawy Pf.

Argumentację tę podtrzymał sąd: zarówno WSA w Warszawie (vide: wyrok WSA w Warszawie z dn. 11 kwietnia 2013r., sygn. VI SA/Wa 2692/12; wyrok WSA w Warszawie z dn. 12 lipca 2012r., sygn. akt. VI SA/Wa 160/12; wyrok WSA w Warszawie z dn. z 19 lipca 2012r., sygn. VI SA/Wa 711/12), jak i Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 13 lutego 2014r., II GSK 1923/12).

W orzeczeniach tych stwierdzono, że wskazane artykuły stanowią samoistną przesłankę cofnięcia zezwolenia aptecznego. Na tym jednak nie koniec. Sądy te stwierdziły dodatkowo, że w stanie faktycznym opisanym powyżej, art. 101 pkt. 4 w zw. z art. 37ap ust. 1 pkt. 2 ustawy Pf jest obligatoryjną przesłanką do zabrania nieuczciwej aptece zezwolenia. Nie jest zatem tak, że władze Nadzoru Farmaceutycznego mogły dane zezwolenie cofnąć; one były ku temu prawnie zobligowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH