Problem leży w nieustalonej odpowiedzialności za cały łańcuch dystrybucji szczepionek

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   19-02-2018, 08:02

Problem leży w nieustalonej odpowiedzialności za cały łańcuch dystrybucji szczepionek Konieczne jest zapewnienie jakości szczepionek jako leków w każdym miejscu, które należy do łańcucha dystrybucji - mówi Zofia Ulz (fot. Dentons)

Problem, który powstał w związku z podaniem tych szczepionek, leży w nieustalonej odpowiedzialności za szkody wynikające z siły wyższej w całym łańcuchu dystrybucji produktów. Można to było zaobserwować podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia - mówi w wywiadzie dla Rynku Aptek Zofia Ulz.

Rynek Aptek: Problem podania pacjentom szczepionek, które były wskazane do utylizacji wzbudził wiele komentarzy. Jak Pani ocenia to zdarzenie?

Zofia Ulz: W Polsce ciągle istnieje problem utrzymania jakości i bezpieczeństwa leku – w tym przypadku szczepionki od wyprodukowania do momentu dostarczenia jej do pacjenta. Skoro podmiot odpowiedzialny wskazany w dokumentacji rejestracyjnej produktu ustalił na określonym etapie rozwoju produktu, że musi on być przechowywany w stałej temperaturze +2 do +8 stopni Celsjusza, żeby zachować jakość, to należy tego zalecenia bezwzględnie przestrzegać. Taki obowiązek wynika z zapisów Prawa Farmaceutycznego, które reguluje między innymi kwestie przechowywania i transportu leków, a szczepionka to w rozumieniu prawa lek.

Według mnie, problem, który powstał w związku z podaniem tych szczepionek, leży w nieustalonej odpowiedzialności za szkody wynikające z siły wyższej w całym łańcuchu dystrybucji produktów. Można to było zaobserwować podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, kiedy  nadzorujący cały obszar związany z lekami wiceminister zdrowia, miał przedstawić sytuację w sprawie nieprawidłowości przy podawaniu pacjentom szczepionek, których stan mógł podlegać zagrożeniom wynikającym z niewłaściwego przechowywania wywołanego siłą wyższą czyli huraganem (orkanem). W trakcie swego wystąpienia wiceminister zdrowia wskazał dwa organy, odpowiedzialne za nadzór nad szczepionkami, czyli  Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Na zadawane przez przewodniczącego i członków komisji pytania odpowiadał oprócz wiceministra Zdrowia szef GIS-u. W świetle prawa to nie GIS, ale inspekcja farmaceutyczna, czyli GIF jest jedynym organem odpowiedzialnym za zapewnienie jakości wytwarzania przechowywania, transportu i dystrybucji szczepionek, a GIS odpowiada za szczepionki w kontekście zapewnienia zaopatrzenia rynku tj. dostępności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH