Produkcja leków w Polsce przysparza 1% PKB

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Michał Przybyliński/ rynekaptek.pl   27-10-2015, 12:42

Produkcja leków w Polsce przysparza 1% PKB Prof. Michał Przybyliński

Jak pokazuje analiza obejmująca lata 2010-2014, krajowa produkcja farmaceutyków przyczyniła się w 2010 roku do wytworzenia prawie 1% PKB - ocenił prof. Michał Przybyliński z Laboratorium Gospodarki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego DELab, podczas XI Forum Rynku Zdrowia.

Z tego około 1/3 wygenerowały same firmy farmaceutyczne, 1/4 – ich dostawcy, pozostała zaś wynika z efektu dochodowego.

Po uwzględnieniu efektów pośrednich i dochodowych sektor ten generuje wpływy do budżetu państwa w wysokości 2,4 mld zł. Ponadto sektor farmaceutyczny generuje w całej gospodarce około 100 tys. miejsc pracy. W tej branży pracownicy zarabiają znacząco więcej niż wynosi średnia krajowa. Poza tym są zatrudniani na umowy o pracę.

Krajowe firmy farmaceutyczne są podmiotami mającymi duży wpływ na gospodarkę narodową. Ponadto, mimo dużego udziału leków generycznych, są też jedną z głównych branż dostarczających innowacje w polskiej gospodarce. Większość realizowanych projektów B+R, w tym ponad 70% wszystkich biotechnologicznych projektów B+R, dotyczy rozwoju innowacyjnych produktów.

Jednak badania przeprowadzone przez DELab UW wykazują, że dalsze obniżki cen leków refundowanych spowodują negatywny wpływ na wysokość nakładów inwestycyjnych, co może oznaczać załamanie sektora farmaceutycznego w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH