Przekroczenie 1%, gdy spółki się łączą

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   16-02-2015, 11:00

Przekroczenie 1%, gdy spółki się łączą

Nie podzielam stanowiska, że przepis art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 nie kształtuje jednoznacznej zasady, określającej dozwoloną granicę zdrowej konkurencyjności w zakresie dopuszczalnej prawem liczby aptek ogólnodostępnych, jakie może prowadzić jeden przedsiębiorca - pisze prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz.

W ten sposób odnosi się do odpowiedzi Ministra Zdrowia dotyczącej sprawowanej przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych kontroli w zakresie przekraczania przez podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne zakazu posiadania więcej niż 1% aptek.

"Nie zgadzam się także z wyrażonym w ww. piśmie poglądem, że przepis ten dozwala na automatyczne przejmowanie przez spółkę przejmującą  zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydanych na rzecz spółki przejmowanej, zgodnie z art. 494 § 2 k.s.h. Uważam, że obowiązujące przepisy, w szczególności art. 101 pkt 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, nie dają podstaw do takiego twierdzenia. 

Przyjęta przez art. 101 pkt 4 Prawa farmaceutycznego zasada, że udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej  uzależnione jest od dawania przez podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie apteki  rękojmi  należytego prowadzenie apteki, uniemożliwia przyjęcie wniosku, że prawnie dozwolone jest - w odniesieniu do spółek przejmujących lub powstałych w wyniku połączenia - przyjęcie, że zezwolenia wydane na rzecz spółek przejmowanych lub łączonych, z mocy prawa, tj. zgodnie z art. 494 § 2 przechodzą na rzecz nowego podmiotu powstałego w wyniku przejęcia  lub powstałego w wyniku  połączenia spółek" - informuje NRA.

Nawet jeżeli każda z przejmowanych lub łączonych spółek samodzielnie dawała rękojmię należytego prowadzenia apteki, nie jest oczywiste, że taką rękojmię daje podmiot, który powstał z połączenia, czy też przejęcia spółek. Oczywistym przykładem braku rękojmi jest przekroczenie przez spółkę powstałą w wyniku połączenia lub przejęcia spółek, 1% (jednego procenta) aptek działających na terenie danego województwa.

Innym oczywistym przykładem braku wymaganej prawem rękojmi będzie również  sytuacja gdy podmiot przejmujący, w wyniku przejęcia lub połączenia spółek, będzie - wbrew zakazowi z art. 99 ust. 3 pkt 1 Prawa farmaceutycznego - prowadził obok aptek ogólnodostępnych hurtownię.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH