Przepis o 1 procencie powinien być egzekwowany

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: ŚIA/ rynekaptek.pl   16-12-2014, 10:29

Przepis o 1 procencie powinien być egzekwowany

Zagrożenie koncentracją dotyczy nie tylko samych pacjentów, ale również przedsiębiorców prowadzących apteki ogólnodostępne, którzy nie posiadają znacznej liczby placówek, a tym samym wysokiego udziału w rynku – uważa mec. Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Koncentracja stanowi praktykę, której celem jest dążenie do monopolizacji działalności gospodarczej na danym rynku, w tym również na rynku detalicznego obrotu lekami prowadzonego przez apteki ogólnodostępne.

Celem przepisów antykoncentracyjnych na gruncie Prawa farmaceutycznego jest zapobieganie powstawaniu i utrzymywaniu się monopoli, konieczność wprowadzenia zasad uczciwej konkurencji oraz uniemożliwienie kontrolowania rynku farmaceutycznego przez podmioty dyktujące warunki, uzależniając i podporządkowując w ten sposób sobie inne apteki.

Zgodnie z artykułem 99 Prawa farmaceutycznego nie jest możliwe uzyskanie kolejnego zezwolenia na prowadzenie apteki w sytuacji, gdy podmiot występujący o uzyskanie zezwolenia prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych, albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych.

Powyższa regulacja wprowadza ograniczenia w zakresie obrotu produktem leczniczym. Obowiązujące przepisy w sposób jednoznaczny określają wielkość dozwolonej koncentracji na polu obrotu detalicznego produktem leczniczym, ustalając dopuszczalną liczbę aptek w rękach jednego przedsiębiorcy, wskazując wprost, iż przekroczenie określonej w normie z art. 99 Pf liczby aptek niesie ze sobą określone sankcje, w tym w postaci niemożności uzyskania zezwolenia na otwieranie nowych placówek, jak i pozbawienia mocy prawnej dotychczas obowiązującego zezwolenia na prowadzenie apteki.

Obowiązek sprawowania kontroli nad przedsiębiorcami w zakresie przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych ciąży na organach administracji państwowej, w tym inspekcji farmaceutycznej w zakresie wskazanym w art. 99 prawa farmaceutycznego oraz urzędzie ochrony konkurencji i konsumentów w zakresie ogólnym.

Przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne wyposażają organy Inspekcji Farmaceutycznej w instrumenty prawne pozwalające na cofnięcie zezwolenia w sytuacji, gdy liczba posiadanych przez przedsiębiorcę aptek lub liczba kontrolowanych aptek przekracza tę wskazaną w przepisach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH