Przestrzeń trudna do wspólnego uregulowania

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Łanda/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 10:34

Przestrzeń trudna do wspólnego uregulowania

Zasady wolnego rynku i swobody działalności gospodarczej zasadniczo kłócą się z postulatami samorządu aptekarskiego w kilku kwestiach - ocenia wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Problem konkurencji małych przedsiębiorstw względem dużych jest zjawiskiem, które dotyka wiele gałęzi gospodarki, nie tylko rynku aptecznego. Za pomocą konkurencji wszyscy uczestnicy procesu gospodarowania dążą do osiągnięcia jak największych korzyści.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi nieprzerwaną współpracę z przedstawicielami środowiska aptekarskiego w celu uregulowania sytuacji na rynku aptecznym. Między innymi podejmowane są tematy, takie jak: ustalanie geografii aptek, hasła „apteki dla aptekarza” oraz konkurencji pomiędzy dużymi i małymi przedsiębiorcami na rynku farmaceutycznym.

Jednak dotychczas nie udało się ustalić wspólnego i skutecznego sposobu rozstrzygnięcia przedmiotowych kwestii.

Podkreślenia wymaga fakt, że jest to przestrzeń bardzo trudna do spójnego uregulowania. Zasady wolnego rynku i swobody działalności gospodarczej zasadniczo kłócą się z postulatami samorządu aptekarskiego w omawianych kwestiach. Jednak wszystkie strony debaty deklarują, że nadal wspólnie i konsekwentnie będą szukać najlepszych sposobów na poprawienie funkcjonowania polskiego rynku aptek.

Odpowiedź wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, na interpelację poselską Andrzeja Matusiewicza w sprawie podjęcia działań, których celem będzie poprawa sytuacji małych i średnich aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH