RAP: otwierając rynek w 2001 dokonano gwałtu na aptekarstwie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Ruch Aptekarzy Polskich/ rynekaptek.pl   15-07-2016, 13:41

RAP: otwierając rynek w 2001 dokonano gwałtu na aptekarstwie Aptekarz - wolny zawód czy zniewolony przez kapitał?

Jaką realną kontrolę nad aptekami sprawuje samorząd zawodowy? Czy ma jakiekolwiek przełożenie na biznesmena, który nawet nie wie co sprzedaje; ważne, że słupki są odpowiednio wysokie, a więc wystarczy na adwokata? - pyta Marcin Wiśniewski z RAP.

Aptekarz. Zawód zaufania publicznego, inaczej – wolny zawód, czyli z definicji, działający na własny rachunek - pisze Marcin Wiśniewski z Ruchu Aptekarzy Polskich, prezentując "kilka wolnych myśli reprezentanta zniewolonego wolnego zawodu". Stanowisko zamieszczone na stronie Ruchu publikujemy w całości:

Zakres "wolności" zawodu określił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 19 października 1999 r. (sygn. akt SK 4/99), wskazując, że treścią wolności wykonywania zawodu jest stworzenie sytuacji prawnej, w której:

1. każdy mieć będzie swobodny dostęp do wykonywania zawodu, warunkowany tylko talentami i kwalifikacjami;

2. mieć będzie następnie rzeczywistą możliwość wykonywania swojego zawodu;

3. nie będzie przy wykonywaniu zawodu poddany rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy.

Oczywiście wolność wykonywania zawodu nie może mieć charakteru absolutnego - musi być poddana reglamentacji prawnej w szczególności, gdy chodzi o uzyskanie prawa wykonywania określonego zawodu, wyznaczenie sposobów i metod (ram) wykonywania zawodu, a także określenie powinności wobec państwa czy samorządu zawodowego.

Zgodnie z art. 17 Konstytucji RP, zawód zaufania publicznego jest wykonywany w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony, a nadzór nad prawidłowością jego wykonywania sprawuje samorząd zawodowy.

Tak stanowią przepisy. Jak jest w realu? Czy aptekarz podlegający właścicielowi apteki, niebędącemu farmaceutą zachowuje konstytucyjną wolność zawodu? Działa na własny rachunek? Ma faktyczną możliwość właściwego wykonywania swojego zawodu? Czy wykonywanie zawodu aptekarza nie jest poddane rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy?

Kto podejmuje decyzje w sieciowym koncernie? Czy aptekarz ma wolność, ma w ogóle szansę, jako pracownik stosować się do zapisów Kodeksu Etyki, kiedy jego pracodawca każe mu sprzedawać przykasówki, wiesza reklamowe plakaty, narzuca mu zyskowniejszy asortyment i swoją wizję biznesu?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH